Czyszczenie podjazdu z kostki brukowej – od A do Z?

Elegancki podjazd jest wizytówką domu. Ze względu na swoje położenie jest szczególnie podatny na zabrudzenia i złą pogodę. Warto o niego zadbać, szczególnie teraz, gdy na zewnątrz wszystko pięknieje. Jak więc najlepiej zabrać się za czyszczenie podjazdu z kostki brukowej?

Jak radzić sobie z brudem na podjeździe?

Powierzchnie domów często wykonuje się z kostki brukowej, klinkieru lub płyt betonowych. Są wytrzymałymi i trwałymi materiałami, ale wymagają również odpowiedniej pielęgnacji, aby zachować ich estetyczne i funkcjonalne walory. Intensywne użytkowanie może pozostawić brzydkie plamy, wykwity i inne zabrudzenia. Część z nich można usunąć wodą lub zwykłymi domowymi detergentami, ale zdarzają się też bardziej uporczywe plamy, które wymagają użycia specjalistycznych środków chemicznych. Takie profesjonalne preparaty czyszczące posiada w swoim asortymencie marka JURGA.

cleaner hd 5l- preparat do czyszczenia kostki brukowej

Usuń plamy olejowe i tłuste ślady

Oleje bardzo szybko wnikają w pory powierzchni, dlatego należy jak najszybciej usunąć. Możemy to zrobić za pomocą piasku, który wchłonie część płynu, a następnie umyć kostkę detergentem z wodą. Plamy z oleju silnikowego są szczególnie trudne do usunięcia – często domowe środki czystości mogą nie być wystarczająco skuteczne, aby się ich pozbyć. Mogą być potrzebne profesjonalne preparaty, takie jak zmywacz plam olejowych JURGA, który poradzi sobie również ze starymi zabrudzeniami. Przed jego użyciem należy oczyścić powierzchnie z zanieczyszczeń organicznych. Powierzchnia, na którą stosujemy zmywacz plam olejowych powinna być także sucha. Preparat należy nałożyć na przygotowaną powierzchnię i odczekać. Po czasie opisanym w instrukcji usuń środek bez użycia wody, a następnie spłucz wszystko wodą.

Plamy cementu, farby i zaprawy

Szczególnie trudne do usunięcia mogą być również zabrudzenia pochodzące od materiałów budowlanych. Na początku należy delikatnie usunąć pozostałości materiałów budowlanych pozostawionych przez wykonawców z powierzchni płyt. Czasami trzeba je zeskrobać, ale tak, aby nie zarysować powierzchni kostki. Następnie należy zmyć powierzchnię podjazdu wodą o odpowiednim ciśnieniu wraz ze specjalnymi środkami zawierającymi odplamiacz np. CLEANER HD. Alternatywą może być piaskowanie lub szlifowanie płyt – a to kosztowny i ryzykowny proces. Warto zapobiec tworzeniu się podobnych zanieczyszczeń w przyszłości i na czas prac budowlanych przykryć powierzchnię folią.

czyszczenie myjką kostki brukowej preparat

Brud pochodzenia mikrobiologicznego

Mchy, porosty i glony zwykle pojawiają się w ocienionych miejscach o dużej wilgotności. W tych miejscach woda deszczowa zwykle nie porusza się tak szybko, jak powinna, gromadząc się w zagłębieniach i tworząc idealne środowisko do wzrostu niechcianych porostów. Pozostawienie ich może spowodować uszkodzenie ścian lub podłóg oraz może niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Na szczęście na rynku możemy znaleźć wiele preparatów, które potrafią nam skutecznie pomóc w usunięciu niechcianych chwastów. Jednym z nich jest MOSSPROOF, który skutecznie usuwa zanieczyszczenia mikrobiologiczne z powierzchni budynków i podjazdów. Zanieczyszczoną drobnoustrojami powierzchnię należy najpierw wyczyścić strumieniem wody. Po wyschnięciu nałóż środek za pomocą opryskiwacza, odczekaj i usuń pozostałości strumieniem wody.

Odpowiednia impregnacja

Warto również zadbać o prawidłową impregnację powierzchni. Chociaż kostki są zaprojektowane tak, aby były niezawodne przez lata, dodatkowa warstwa ochronna znacznie ułatwia usuwanie brudu i zwiększa odporność na zużycie. Dostępne na rynku impregnaty na ogół łatwo nakłada się pędzlem, a zabieg należy powtarzać co 3-5 lat. Dlatego jeśli nigdy nie impregnowałeś podjazdu, zdecydowanie powinieneś zrobić to po czyszczeniu, aby następna praca była znacznie łatwiejsza. Impregnat do kostki brukowej i betonu PROTECT PV sprawdzi się w tym zadaniu doskonale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *