Eksploatacja rekuperatora w okresie grzewczym – na co należy zwrócić uwagę?

Jesienią i zimą mogą wystąpić problemy z pracą „serca” centrali wentylacyjnej z wymiennikiem ciepła. Przede wszystkim problemem może być szronienie wymiennika, ale również mało efektywny odzysk ciepła. Warto więc zastanowić się jak eksploatować urządzenie służące do sprawnej wymiany powietrza i odzysku ciepła w okresie grzewczym.

Jaki rekuperator będzie sprawnie działał w okresie grzewczym?

Istotne znaczenie ma dobór rekuperatora nie tylko ze względu na sposób wymiany zużytego i świeżego powietrza, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na maksymalny odzysk ciepła jaki można uzyskać, spręż urządzenia i energooszczędność. Ze względu na to, że w Polsce, choć coraz rzadziej to jednak mamy do czynienia w zimie z silniejszymi przymrozkami można wybrać rekuperator wyposażony w nagrzewnicę wstępną, czy funkcję rozmrażania recyrkulacyjnego. Aby wymiennik ciepła mógł ponownie działać musi nastąpić jego rozmrożenie i tu w przypadku wymienników przeciwprądowych przydatny może być by-pass. Trzeba jednak zaznaczyć, że system obejścia powoduje spadek efektywności odzysku ciepła do zera, innymi słowy wymiennik musi się odmrozić, a by ponownie możliwe było odzyskiwanie energii cieplnej. Dlatego najlepszym wyborem jest montaż rekuperatora o wysokiej sprawności odzysku ciepła i zabezpieczonego systemem antyzamrożeniowym, który automatycznie aktywowany jest przez sterownik. Innym sposobem na uniknięcie zlodowacenia w wymienniku ciepła jest połączenie rekuperacji z gruntowym wymiennikiem ciepła. Bardzo dobrym wyborem może być także wymiennik obrotowy, gdzie poza ciepłem można odzyskiwać także wilgoć, co jest istotne, wszak w ogrzewanych pomieszczeniach często powietrze jest zbyt suche. Niektórzy producenci stosują w swoich centralach wentylacyjnych nagrzewnice wstępne, które mają ochronić wymiennik przez zamarznięciem. Jest to najdroższe i najmniej ekonomiczne rozwiązanie ze wszystkich możliwych, ponieważ w sezonie grzewczym zastosowana nagrzewnica pracuje bez przerw, generując przy tym wysokie koszty za energię elektryczną.

Czynności jakie należy wykonać na początku okresu grzewczego, by wentylacja działała niejako automatycznie

Rekuperatory wyposażone są w systemy sterowania, dzięki którym można ustawiać parametry temperatury, jaką chce się uzyskać w pomieszczeniach. Ponadto można obserwować dzięki nim temperaturę na czerpni, wyrzutni, a także temperaturę nawiewu i wywiewu. Trzeba przede wszystkim włączyć na stałe odzysk ciepła, a także ustawić preferowaną temperaturę. Na wielu urządzeniach można również sterować poziomem wilgotności. Ustawione parametry pozwolą na ciągłą pracę wentylacji. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest możliwość sterowania pracą rekuperatora przez internet. Dzięki temu w każdym momencie możemy kontrolować parametry powietrza nawiewanego do domu i zmieniać je w zależności od potrzeb.

Istotne znaczenie ma regularna wymiana filtrów

Każdy użytkownik wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła musi pamiętać o regularnej wymianie filtrów w rekuperatorze oraz kontrolę przepływu powietrza na czerpni. Jak wiadomo niezależnie od rodzaju filtra gromadzi się na nim kurz, a im większa jest jego warstwa tym trudniejszy jest przepływ powietrza albo całkowicie uniemożliwiony. Zatem filtry należy wymieniać przynajmniej raz na 3 miesiące. Wiele urządzeń ma specjalne czujniki, które informują o stopniu zanieczyszczenia filtrów. Dzięki temu od razu wiadomo, kiedy należy je wymienić i może być to szybciej niż początkowo zakładano, szczególnie w przypadku filtrów bardziej dokładnych, które wychwytują większą ilość alergenów, bakterii, wirusów oraz pyłów zawieszonych. Zdrowe powietrze w domu powinno być priorytetem każdego, dlatego w okresie grzewczym trzeba dbać o regularną wymianę filtrów.

Przegląd przed rozpoczęciem okresu grzewczego zapewni efektywną rekuperację

W przypadku systemu rekuperacji przeglądy powinny być wykonywane raz do roku, ale warto wykonywać je dwa razy – przed okresem grzewczym i po nim. Dzięki temu zapewnione zostanie efektywne działanie systemu nie tylko zimą, ale również w okresie letnim, kiedy rekuperacja może skutecznie wspierać system klimatyzacji. Istotne znaczenie ma przeczyszczenie wnętrza centrali, wymiennika ciepła, skontrolowanie drożności odpływu skroplin. Wyczyszczenia mogą wymagać również inne elementy systemu jak nagrzewnica wstępna, uszczelki, czerpnia ścienna i wyrzutnia. Sprawdzony musi zostać także obwód elektryczny zasilający centralę i szczelność przewodów wentylacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *