Fotel fotelowi nierówny, czyli o fotelach do salonu

Urządzanie naszych własnych czterech kątów potrafi być nie lada przygodą. Wykończenie i umeblowanie poszczególnych pomieszczeń można potraktować jak grę, w trakcie której próbujemy stworzyć naszą prywatną oazę spokoju. Szczególnym miejscem jest oczywiście salon, w którym będziemy spędzać czas wolny oraz wykonywać najróżniejsze codzienne czynności – w tym także zażywać „relaksu”. Z tych powodów – wiele osób podchodzi do urządzania salonu bardzo osobiście, starając się uczynić to miejsce perfekcyjnym odzwierciedleniem ich gustu.

Elegancja czy ekstrawagancja?

Szczególnym miejscem w każdym salonie są te, w których będziemy wypoczywać w czasie wolnym od obowiązków. Do takich należą sofy, fotele oraz inne typy siedzisk. Zwłaszcza fotele potrafią być naprawdę „zindywidualizowanym” rodzajem mebla. W przeciwieństwie do sof i wersalek – fotel służy jako siedzisko wyłącznie dla jednej osoby. Konsekwencją tego jest fakt, że często po prostu przywiązujemy się do naszych foteli i traktujemy jak nasze osobiste trony.

Wybrany przez nas fotel powinien więc odpowiadać wszelkim możliwym oczekiwaniom, które wobec niego żywimy. Oprócz takich kwestii jak wygoda czy komfort siedzenia, istotne są także wygląd tego mebla. Fotel bowiem stanowi estetyczną dekorację nie tylko dla pomieszczenia, w którym się znajduje, ale także – dla osoby, która z niego korzysta.

Obecnie zauważamy dwa wyraźne trendy oddziałujące na wybory konsumentów sklepów meblowych. Pierwszym jest niespodziewana popularność foteli ekstrawaganckich – kolorowych, pstrokatych, mozaikowych, niekiedy nawet celowo lekko kiczowatych. Oprócz nich, niesłabnącą popularnością cieszą się także fotele w stylu minimalistycznym – wykonane z tradycyjnych materiałów i w stonowanych barwach. Wbrew pozorom fotele takie wcale nie „wieją nudą”, a wręcz przeciwnie, potrafią tchnąć wiele życia w dane pomieszczenie i doskonale dopełnić jego aranżacji.

Fotele mniej i bardziej ekstrawaganckie

Fotele do salonu występują dziś w wielu wersjach, niekiedy bardzo oryginalnych i niepowtarzalnych. Przyglądając się tym dostępnym na naszym rynku, można zauważyć trzy główne rodzaje „ekstrawagancji fotelowej”.

Przede wszystkim – coraz popularniejsze stają się fotele o kształtach konceptualnych – czyli przypominających inne obiekty. Znajdziemy więc zarówno fotele-usta, fotele-kwiaty jak i imitujące liczne inne kształty. Często są to niezwykle pomysłowe fotele, które po umieszczeniu w salonie koncentrują na sobie większość uwagi.

Drugim rodzajem są fotele futurystyczne, często stylizowane na kapsuły lub o obłych kształtach przypominających „bańki”. Tego typu fotele reprezentują styl minimalistyczny i zazwyczaj są pozbawione dodatkowych ozdób. Najczęściej stosowanym w nich materiałem są tworzywa sztuczne, choć znajdziemy też takie egzemplarze jak fotele ekoskóra – materiał wiernie odzwierciedlający prawdziwą skórę.

Ostatnią grupą, szczególnie zyskującą na popularności, są fotele, które określić możemy jako mozaikowe, których idealnym przykładem są choćby fotele uszak. Meble te mają zazwyczaj klasyczny kształt i konstrukcję – składającą się z siedziska, podłokietników i oparcia. Kluczowy w ich wyglądzie jest jednak materiał, którym są pokryte, a który składa się z połączonych różnych tkanin. Uzyskiwany za ich pomocą kontrast potrafi ożywić każdy salon, nawet w najbardziej ponure, listopadowe popołudnie.

fot. impresje24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *