Jak przedłużyć żywotność węża do beczkowozu? Wystarczy pamiętać o tych 3 zasadach

Węże przeznaczone do stosowania przy beczkowozach narażone są podczas eksploatacji na uszkodzenia, a nawet zniszczenia wykluczające możliwość ich dalszego użytkowania. Jednak jak się okazuje, ryzyko powstawania uszkodzeń można skutecznie ograniczyć, a nawet wyraźnie przedłużyć żywotność węża, jaki wykorzystujemy. Podstawa to tutaj przestrzeganie trzech kluczowych zasad.

Po pierwsze, dobierz odpowiedni typ węża do konkretnego zastosowania

Wybór odpowiedniego typu węża do konkretnego zastosowania to podstawa. Węże do beczkowozów dedykowane są tłoczeniu rozmaitych cieczy – od wody, poprzez ciecze skażone związkami chemicznymi, aż po fekalia. Zastosowanie determinuje konkretne właściwości węży, dlatego ich dobór powinien ściśle odpowiadać przeznaczeniu. Dodatkowo, wybierając węże do beczkowozu warto zwrócić uwagę na jego elastyczność oraz to, jakie funkcje oferuje – jedynie tłoczącą, czy także ssawną. Jeśli mamy zamiar użytkować wybrany wąż w niskich temperaturach, warto wybrać modele z domieszką naturalnego kauczuku, który poprawia elastyczność węży z polichlorku winylu. Wybór pomiędzy wężem o gładkiej lub falowanej strukturze ma już drugorzędne znaczenie.

Dla długiej eksploatacji węży do beczkowozów istotne znaczenie ma także dobór złączy. Powinny być perfekcyjnie dopasowane i dobrej jakości, jak te, które znaleźliśmy na https://www.kuma.pl/oferta/okucia-wezy-opaski-zlacza. Równie ważny będzie prawidłowy montaż złączy i węży – warto korzystać z profesjonalnych schematów w tym zakresie.

Po drugie, zwracaj uwagę na krawędzie zbiorników

To bowiem właśnie na krawędziach najczęściej dochodzi do złamania węża – pod wpływem własnego ciężaru, czy też ciężaru podnoszonej cieczy oraz podciśnienia. Bezpieczne dla węża posługiwanie się nim podczas pracy z pewnością ułatwiają specjalne okucia. Takie rozwiązanie poprawia trwałość węży, a zatem i wydłuża ich eksploatację. Okucia zmniejszają ryzyko uszkodzenia węża na krawędzi zbiorników.

Po trzecie, wykorzystaj kosz ssawny

Kosz ssawny umożliwia sprawne podparcie węża (jego końca) o dno zbiornika, czy też szamba. Jego podstawowym zadaniem jest co prawda zatrzymywanie zanieczyszczeń i utrzymywanie słupa cieczy pomiędzy poziomem w zbiorniku a pompą ssącą, jednak takie rozwiązanie skutecznie zapobiega także niebezpiecznym zjawiskom podczas pracy. Wykorzystując kosz ssawny możemy wyeliminować ryzyko zatkania węża i tym samym wytworzenia zbyt dużego podciśnienia. Jednak co szczególnie ważne, zastosowanie kosza pozwala na ochronę węża przed załamaniem na krawędzi zbiornika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *