Jak wybrać kino domowe?

Wybór kina domowego to zaraz po wyborze telewizora najważniejsza rzecz do salonu. Niektórzy stawiają na klasykę, czyli wzmacniacz sony i dwie kolumny Unitra. Dźwięk jest wtedy głośny, ale do sali kinowej nie dorównuje. Bardzo często można się spotkać z opinią, że dla kogoś ważny jest obraz, a wystarczający jest dźwięk z obecnych w telewizorze fabrycznych głośników, albo rzeczonych kolumn Unitra. Jeśli jednak chcemy odczuć w pełni film, albo słuchać muzyki w ponadprzeciętnej oprawie, musimy dopasować kino domowe. 

Jednym z dwóch elementów dobrych filmów jest oprawa muzyczna i efekty dźwiękowe. Chcąc poczuć te efekty idziemy do kina. Często jednak film oglądamy w domu. Dlatego, żeby odczuć dźwięki w równie niesamowity sposób co w kinie, należy zbudować własny zestaw kina domowego lub skorzystać z gotowych rozwiązań.

Gotowe rozwiązania

Najczęściej wybór kina domowego ogranicza się do wyboru pomiędzy systemem dźwięku 5.1 a 7.1. Szkoda, bo możemy wybrać jeszcze pomiędzy 11.2 oraz Dolby Atmos (system dźwięku, który może się składać z aż 34 głośników). Najczęściej wybierany system dźwięku, czyli 5.1 w zupełności wystarczy. I będzie czymś więcej niż dwiema kolumnami. Producenci kina domowego dostarczają gotowe rozwiązania wysokiej jakości już w podstawowych wersjach. Należy wystrzegać się marek z supermarketu lub takich, co do których nie wiemy tak naprawdę jaką jakość prezentują. Najczęściej są to produkowane w Chinach gotowce (Manta) i przyjemność ze słuchania ich jest wątpliwa. Najbardziej nasze oczekiwania powinny spełnić kolejno: BOSE, JBL, Harman Kardon, Yamaha, Onkyo, Denon, Sony.

Budujemy kino domowe – jakie kino domowe wybrać?

  • Współcześnie urządzeniem źródłowym, z którego puścimy film będzie Internet, czyli prawdopodobnie telewizor Smart lub inne urządzenie magazynujące.
  • Możemy wyposażyć się w odtwarzacz Blu-Ray. Dzięki temu, kupując płytę Blu-Ray będziemy pewni, że materiał nagrany został w wysokiej jakości.
  • Do tego należy wyposażyć się w głośniki, w im wyższym systemie (zaczynając od 5.1) tym lepiej. Może to być kolejno 5.1, 7.1, 11.2, Dolby Atmos.
  • Do powyższego powinniśmy zakupić procesor AV, który będzie naszą jednostką sterującą całym systemem dźwięku i jest niezbędny do wykorzystania możliwości wszystkich elementów.
  • Niezbędny będzie też wzmacniacz o możliwie najwyższych parametrach. Można też zamiast procesora AV oraz wzmacniacza użyć Amplituner kina domowego jednak celem uzyskania lepszego dźwięku, powinniśmy rozdzielić te urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *