Kompresor – zastosowanie w przemyśle i domu

Kompresor z definicji jest specjalistyczną maszyną energetyczną, której główną funkcją jest zwiększenie ciśnienia gazu bądź nadanie energii kinetycznej poprzez wymuszenie jego przepływu. W czasie swojego działania odznacza się wytwarzaniem dużej ilości ciepła, odprowadzanego poprzez układy chłodzenia analogiczne do tych, w które wyposażone są silniki spalinowe. W procesie sprężania powietrze w kompresorze podwyższane jest do danych parametrów po zassaniu je przez urządzenie. Maszyny o mniejszych gabarytach w celu prawidłowego funkcjonowania korzystają z chłodzenia bezpośredniego, większe natomiast stosują wymiennik ciepła, taki jak tzw. chłodnica.

Podział kompresorów ze względu na budowę oraz stosunek sprężania

Patrząc przez pryzmat budowy kompresora, maszyny te dzielą się na:

  • wyporowe
  • przepływowe

Pierwsze z nich, odznaczają się sprężaniem powietrza poprzez specjalny tłok poruszający się w zamkniętym cylindrze, w którym następuje wzrost ciśnienia dzięki zmniejszającej się objętości samego powietrza. W obrębie tej kategorii wyróżnia się m.in. najczęściej spotykane kompresory tłokowe (wyporowe), w których magazynowane sprężone powietrze stopniowo wykorzystywane jest według potrzeb. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż tego typu sprężarki funkcjonują bezawaryjnie przy zachowaniu odpowiedniego stosunku pracy do „odpoczynku”, który powinien wynosić od 50/50 do 70/30. Innym typem kompresora zaliczanego do wyporowych, jest tzw. śrubowy, dostępny w sklepie kompresory.org. Jego fundamentalnym elementem jest blok śrubowy z obracającymi się dwoma śrubami. Sam proces sprężania odbywa się na zasadzie zassania powietrza i wtłoczenia go między dwa wyżej wymienione elementy. Ten rodzaj kompresora pozwala na pracę ciągłą, dzięki czemu zalecany jest do miejsc takich jak zakłady produkcyjne.

Kompresor przepływowy z kolei, odznacza się zwiększaniem ciśnienia gazy poprzez oddziaływanie ruchomych elementów wirnika, obracających się wokół stałej osi, oraz nieruchomych elementów kierownicy, w której następują odpowiednie przemiany energetyczne. Sprężarki z wyżej wymienionym mechanizmem umożliwiającym przepływ powietrza, dzielą się dodatkowo na promieniowe, diagonalne, osiowe oraz wirowe

Zastosowanie kompresora

Sam opis kompresora kojarzy się z zastosowaniem wyłącznie przemysłowym, jednak miejsca takie jak szpitale, gabinety stomatologiczne, samochody czy domy mieszkalne coraz częściej decydują się na zakup tego urządzenia. Sprężarki wykorzystywane są przeważnie na stacjach benzynowych, na których umożliwiają skuteczne napompowanie kół w pojeździe. Ponadto nowoczesny kompresor olejowy, dostępny w sklepie internetowym kompresory.org, sprawdzi się perfekcyjnie do takich czynności jak napompowanie przedmiotów domowego użytku, takich jak materac, dmuchana piłka, basen, opony rowerowe bądź ponton. Wykorzystanie sprężarki do tego typu działań może okazać się zbawienne i zaoszczędzić sporą ilość czasu spędzonego na używanie do tego tradycyjnej pompki. Co więcej, kompresor stosowany jest również do przeczyszczania trawy z kosiarek oraz zanieczyszczeń warsztatowych, co pozwala na zmaksymalizowanie czasu pracy.

W dziedzinach przemysłowych kompresor wykorzystywany jest najczęściej do zasilania tzw. pistoletów natryskowych, jak również innych urządzeń rozpylających. Sprężarki znajdą zastosowanie we wszelkiego rodzaju lakierniach oraz miejscach, w których profesjonalnie wykorzystywane są narzędzia pneumatyczne, wkrętarki udarowe czy przecinarki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *