Kontener – uniwersalny produkt o wielu zastosowaniach

Historia kontenerów sięga połowy lat 50-tych, kiedy to amerykański przedsiębiorca Malcolm Mclean wprowadził w życie swój pomysł usprawnienia i przyspieszenia załadunku towarów na statek. Pomysł polegał na umieszczaniu towarów w specjalnie zaprojektowanych i posiadających jednakowe wymiary stalowych kontenerach, które były następnie ładowane na przystosowany do tego celu statek. Chociaż minęło już ponad 60 lat od rejsu pierwszego, opracowanego przez Mclean’a kontenerowca – „Ideal X” wprowadzony przez niego sposób transportu dóbr w dalszym ciągu jest aktualny. Co roku zwiększa się ilość ładunków transportowanych w kontenerach, a przewożące je statki pretendują do miana największych pływających jednostek na świecie.

Kontenery wykorzystywane do przewozu towarów nazywamy kontenerami morskimi. Oprócz nich istnieją jednak różnego rodzaju kontenery, które wykorzystywane są do innych zastosowań. W poniższym artykule przedstawimy kilka ciekawych przykładów różnych kontenerów, które mogą być wykorzystane w wielu branżach. Zestawienie oparto na ofercie producenta kontenerów – firmy ANGA, u którego można zamówić niemal dowolny typ kontenera.

Kontenery biurowe

Obok kontenerów morskich kontenery biurowe są chyba najbardziej popularnych rodzajem kontenera. Chociaż nazwa sugeruje, że mamy do czynienia z pomieszczeniem biurowym, to tak naprawdę ilość zastosowań tego produktu jest niemal nieograniczona. Kontenery te mogą funkcjonować pod innymi nazwami określającymi bardziej precyzyjnie ich przeznaczenie – jak na przykład kontenery mieszkalne, kontenery socjalne, czy kontenery handlowe.

Kontenery tego typu różnią się od kontenerów morskich przede wszystkim tym, że są izolowane. Obecnie wykorzystywane materiały pozwalają przy tym na osiągnięcie współczynników izolacyjności na takim samym poziomie jak dla tradycyjnego budynku. Podobnie tak jak w tradycyjnym budynku na wyposażeniu znajdują się okna, drzwi oraz instalacja elektryczna. Ogrzewanie zazwyczaj realizowane jest za pomocą grzejników elektrycznych.

Kontener biurowy stanowi atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnego budownictwa. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim koszt zakupu kontenerów jest nieporównywalnie niższy niż inwestycji w konwencjonalny budynek. Ponadto gotowy do użytkowania kontener zostaje dostarczony już po kilku tygodniach od momentu złożenia zamówienia przez klienta. Wreszcie unikalna cecha kontenerów – ich mobilność pozwala na załadunek kontenera na samochód ciężarowy, przewiezienie go w inne miejsce i ponowne użycie. Kontenery nie są na trwałe związane z gruntem i nie wymagają budowy kosztownych fundamentów.

Podstawowy model kontenera biurowego ma zazwyczaj wymiary takie jak 20 stopowy kontener morski, czyli dł. x szer. = 6 x 2,4 metra. Jeżeli potrzebna jest większa przestrzeń pojedyncze kontenery łączone są w zestawy kliku lub kilkunastu sztuk, a tak powstała powierzchnia wewnętrzna może być dowolnie rozdzielona za pomocą ścianek działowych. Istnieje też możliwość piętrzenia kontenerów. W takich przypadkach montuje się wewnątrz kontenerów schody lub stosuje się zewnętrzne schody z podestami.

Kontenery biurowe najczęściej są wykorzystywane jako siedziby firm, zaplecza budowy, tymczasowe pomieszczenia dla pracowników podczas remontów, kontraktów prowadzonych w terenie, czy w okresach zwiększonej produkcji wymagającej zatrudnienia dodatkowych osób. Wraz z rozwojem firmy i jego zwiększonym zapotrzebowaniem na dodatkowe pomieszczenia, ze względu na możliwość szybkiego i elastycznego kształtowania dodatkowej przestrzeni biurowej kontenery bardzo często są brane pod uwagę jako alternatywa dla wynajmu pomieszczeń, czy ich budowy.

Kontenery mieszkalne

Wraz ze wzrostem cen mieszkań i domów coraz więcej osób szuka alternatywnych sposobów zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych. Jednym ze sposobów na niebanalny lokal jest wykorzystanie kontenerów morskich i przekształcenie ich w ciekawe pod względem architektonicznym budynki mieszkalne. Poprzez możliwość ustawienia poszczególnych modułów w nietypowy sposób można osiągnąć naprawdę interesujący efekt.

Kontenery mieszkalne mogą być również zbudowane w podobny sposób jak kontenery biurowe. Opierając projekt na kontenerach morskich jesteśmy ograniczeni ich wymiarami, występują one bowiem tylko w kilku najbardziej typowych długościach (10, 20, 40 i 45 stóp). Natomiast kontenery mieszkalne wywodzące się z kontenerów biurowych można zaprojektować z użyciem modułów o dowolnych wymiarach. Producenci kontenerów mieszkalnych oferują kompletne wyposażenie obiektu obejmujące ścianki działowe, wyposażenie sanitarne, ogrzewanie i instalację elektryczną.

Kontenery sanitarne i socjalne

W tej grupie kontenerów znajdą się wszelkiego rodzaju obiekty mające pełnić funkcję zaplecza sanitarnego lub socjalnego. Mogą to być zarówno pojedyncze kontenery pełniące funkcję np. toalety damsko-męskiej, jak i duże zestawy kontenerów, w których znajdą się szatnie, umywalnie, sanitariaty, czy stołówki. Kontenery takie nie muszą być oddzielnym obiektem. Bardzo często stawiane są przy istniejących budynkach i łączone z nim, albo umieszczane wewnątrz dużych hal produkcyjnych. W ten sposób możliwe jest w prosty i szybki sposób zwiększenie zaplecza socjalnego danej firmy w sytuacji jej rozwoju.

Pawilony i kontenery handlowe

Kolejne zastosowanie kontenerów biurowych to pawilony handlowe. Wstawienie dużych przeszklonych witryn zamiast ścian powoduje, że kontener taki zyskuje nowy wygląd i funkcjonalność. Kontenery handlowe mogą być wykorzystywane jako mobilne sklepy, oddziały handlowe, punkty obsługi klienta, czy stanowiska targowe. Możliwe jest również zaprojektowanie kontenera, który będzie przenośną restauracją, czy barem typu street food.

Kontenery specjalistyczne

Istnieje duża grupa kontenerów, które przeznaczone są jako obudowy dla specjalistycznego sprzętu. Najczęściej w środku takiego kontenera umieszczane są wszelkiego rodzaju sprężarki, agregaty, przepompownie, szafy elektryczne, czy osprzęt sterujący. Kontener techniczny tego typu posiada wymiary dopasowane do znajdującego się w nim sprzętu. Bardzo często podłoga kontenera jest specjalnie wzmocniona w miejscu mocowania urządzeń, albo posiada przepusty na kanały kablowe. W ścianach montowane są czerpnie i wyrzutnie powietrza, a całość może być klimatyzowana.

Kontenery magazynowe

Jednym z najczęstszych zastosowań kontenerów jest magazynowanie różnych przedmiotów. Niektóre produkty wymagają utrzymywania w środku stałej temperatury (na przykład żywność, albo lekarstwa). W takim przypadku niezastąpione będą kontenery chłodnicze. Jest to rodzaj kontenera morskiego, który posiada izolowane ściany i jest wyposażony w specjalny agregat chłodniczy. Po podłączeniu agregatu do prądu i ustawieniu zadanej temperatury w przedziale od -20 do + 20 stopni automatyka agregatu utrzymuje w środku kontenera stałą temperaturę i odpowiednią wilgotność.

W przypadku, gdy wymagane jest zapewnienie tylko dodatniej temperatury wewnątrz kontenera możliwe jest zaizolowanie standardowego kontenera morskiego (bez agregatu chłodniczego) lub wyprodukowanie kontenera z izolowanymi ścianami. Jeżeli w takim kontenerze przechowywane są materiały niebezpieczne, mogące doprowadzić do skażenia środowiska w podłodze kontenera montuje się specjalne wanny wychwytowe, które zapobiegają przedostawaniu się szkodliwych substancji do gleby i umożliwiają zebranie ich w przypadku rozszczelnienia opakowania bądź wylania się płynów.

Nietypowe kontenery morskie

Na koniec chcielibyśmy wrócić do pierwowzoru przedstawionych powyżej produktów, czyli kontenera morskiego. Najbardziej typowe kontenery morskie służą do magazynowania oraz przewozu towarów różnymi środkami transportu i mają zestandaryzowane wymiary zgodnie z poniższą tabelą:

Istnieją jednak także rożne modyfikacje standardowych kontenerów morskich, a także ich nietypowe wersje. Do najbardziej popularnych należą:

  • kontenery bocznodrzwiowe OSD (Open Side Door) z drzwiami na długiej ścianie umożliwiającymi łatwy załadunek towaru do środka

  • kontenery DD (Double Door) z podwójnymi drzwiami na obu krótkich ścianach
  • kontenery morskie z dodatkowymi drzwiami personalnymi
  • kontenery morskie z otwieranym dachem typu Open Top (plandeka) albo Hard Top (zdejmowany stalowy dach)
  • kontenery mroskie typu Flat Rack (platforma)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *