Kratki ogrodowe – jak wykorzystać ich potencjał w ogrodzie?

Choć są proste i czasem umykają naszej uwadze, kratki ogrodowe to niezwykle funkcjonalne i przydatne produkty z drewna. Już pierwszy rzut oka w katalogi polskich producentów budzi zaskoczenie – znajdziemy tutaj wiele rozmiarów, kształtów i zdobień, każdy znajdzie coś do swojego ogrodu. Jak ciekawie wykorzystać kratki drewniane i gdzie kupić najładniejsze modele? O tym poniżej – zapraszamy do lektury!

Kratki ogrodowe drewniane

Płoty kratki znane są również jako tzw. trejaże. To dość powszechny element małej architektury, znamy go głównie z przestrzeni publicznej – kratki ogrodowe znajdziemy np. w parkach, strefach gastronomicznych czy na placach zabaw dla dzieci. Najczęściej kratka z drewna stanowi podporę dla roślin pnących – z tego też względu kojarzona jest jako element ulokowany blisko fasady budynku, np. elewacji domu jednorodzinnego, albo domku w ogródku działkowym.

Kratki ogrodowe są zróżnicowane pod kątem wymiarów, jednak cechuje je mniej więcej jeden schemat konstrukcyjny. Są to bowiem listewki drewniane, układane pod kątem prostym lub na ukos, najczęściej zamknięte w solidnej ramie. Bywają też nazywane płotami siatkowymi, jednak najczęściej kratkami ogrodowymi (patrz: www.produktyogrodowe.pl/15-ploty-siatkowe-kratki)

Kratka ogrodowa – jak zrobić z niej dobry użytek?

Oczywiście w pierwszej kolejności kratki drewniane wykorzystywane są jako podpory dla roślin. Niewielkie kratki na pnącza wykorzystasz np. tworząc mini winnicę (stają się coraz popularniejsze na Podkarpaciu i w Małopolsce), a także jako podstawę dla „zielonej ściany” czyli barwnego żywopłotu, gdzie kratka z drewna staje się podporą dla bluszczu i podobnych roślin o gęstych liściach (na jesień tego typu aranżacje wyglądają bajecznie ze względu na zmieniający się kolor liści).

Fot. Kratka ogrodowa ze sklepu ProduktyOgrodowe.pl

Płoty kratki, czyli elementy wysokie i bardziej stabilne, mogą pełnić rolę swoistego ogrodzenia. Wykorzystamy je w swoim ogrodzie np. w miejscach, które wymagają odseparowania, jak grządki warzywne, strefa zabaw dla dziecka, albo kącik relaksacyjny, z ławką i altaną ogrodową. Płoty kratki świetnie sprawdzają się także w ogródkach działkowych, na tarasach oraz balkonach.

Popularny w ostatnich latach jest tzw. ogród wertykalny. Co to takiego? Jest to forma aranżacji zieleni, która wykorzystuje kratki ogrodowe, siatki, płoty ażurowe itp. Rośliny w donicach montowane są w pionie, tworząc niezwykle efektowne ściany, zagospodarowane wielogatunkową roślinnością. Świetnie sprawdzają się w nowoczesnych ogrodach.

Kratka z drewna w praktyce

Kratki ogrodowe mogą mieć także praktyczne wykorzystanie, niezwiązane z aranżacją ogrodową. Możemy wykorzystać je jako typowe osłony tych stref wokół domu, których nie chcemy pokazywać lub chcemy je odseparować od części rekreacyjnej. W ten sposób kratki drewniane osłonią np. kawałek terenu z pojemnikami na śmieci, miejsce, w którym trzymane są materiały przemysłowe, narzędzia, rowery, lub parkowany jest samochód. Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą przy domu, np. warsztat samochodowy, to kratki ogrodowe świetnie sprawdzą się do odseparowania części warsztatowej od ogrodu przeznaczonego dla domowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *