Płyta trapezowa i falista – pokrycia dachowe warte uwagi

Zwieńczeniem każdego budynku jest dach, który chroni pomieszczenia przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Wybór odpowiedniego pokrycia ma więc znaczący wpływ na przyszły stan budynku i komfort jego użytkowania. Na wielu dachach montowana jest lekka płyta trapezowa lub falista. Jakie zalety decydują o zastosowaniu takiego rozwiązania? Przyjrzymy się temu bliżej w tym artykule!

Pokrycia dachowe lekkie i ciężkie

Pokrycia dachowe można podzielić według różnych kategorii. Jedną z nich jest ich ciężar. Pokrycia ciężkie to m.in. dachówki ceramiczne i cementowe. Do pokryć lekkich zaliczamy właśnie płyty faliste i trapezowe będące głównym przedmiotem tego artykułu. Dach ciężki jest z pewnością stabilny i solidny. Możemy spodziewać się po nim dobrej odporności na wiatry huraganowe, co ma spore znaczenie na pewnych obszarach geograficznych. Z drugiej strony lekkie pokrycia nie potrzebują dodatkowego wsparcia w postaci większego zagęszczenia krokwi. Wykańczać w ten sposób można więc wszystkie dachy, niekoniecznie tylko te na szczególnie wytrzymałych konstrukcjach.

Płyta falista i trapezowa – jakie zalety możemy wyróżnić?

Wspomnieliśmy już, że płyty faliste i trapezowe należą do pokryć dachowych typu lekkiego, a co za tym idzie, dają duże możliwości montażowe. Dobre jakości płyty będą też odporne na uderzenia i gradobicie, a także związki chemiczne. Przez zagwarantowany przez producenta czas nie musimy martwić się korozją. Płyta trapezowa i falista daje się łatwo giąć podczas montażu, a więc łatwo dopasować ją do nietypowej konstrukcji budynku. Płyty można wyprodukować w dowolnym kolorze. Nie jest to może najważniejszy parametr, warto jednak wspomnieć, że takie płyty są zwykle opcją tańszą niż np. dachówki. Wybór takiego pokrycia pozwala więc w razie potrzeby znacznie obniżyć koszty inwestycji.

Zastosowanie płyt trapezowych i falistych

Płyta falista i trapezowa to opcja nadająca się na praktycznie każdy dach. Można spotkać wiele domów prywatnych wykończonych w ten sposób, choć częściej widuje się płyty na obiektach sportowych, handlowych, magazynowych czy rolniczych. Lekkie pokrycia, w tym płyty faliste i trapezowe montuje się też na obiektach typu werandy, altany, pergole czy wykorzystuje jako zadaszenia balkonów. Wpływa na to ich niewielki ciężar, ale też regulowana przepuszczalność światła. Budynki ogrodowe, tarasy i balkony wymagają bowiem dostępu dużej ilości światła zewnętrznego. Płyty faliste i trapezowe są więc wartym uwagi rozwiązaniem na wykończenie dachu, jednak za każdym razem ostateczną decyzję należy podjąć po szczegółowej analizie wszystkich aspektów konstrukcji konkretnego budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *