Płyta trapezowa i falista – pokrycia dachowe warte uwagi

Zwieńczeniem każdego budynku jest dach, który chroni pomieszczenia przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Wybór odpowiedniego pokrycia ma więc znaczący wpływ na przyszły stan budynku i komfort jego użytkowania. Na wielu dachach montowana jest lekka płyta trapezowa lub falista. Jakie zalety decydują o zastosowaniu takiego rozwiązania? Przyjrzymy się temu bliżej w tym artykule!

Pokrycia dachowe lekkie i ciężkie

Pokrycia dachowe można podzielić według różnych kategorii. Jedną z nich jest ich ciężar. Pokrycia ciężkie to m.in. dachówki ceramiczne i cementowe. Do pokryć lekkich zaliczamy właśnie płyty faliste i trapezowe będące głównym przedmiotem tego artykułu. Dach ciężki jest z pewnością stabilny i solidny. Możemy spodziewać się po nim dobrej odporności na wiatry huraganowe, co ma spore znaczenie na pewnych obszarach geograficznych. Z drugiej strony lekkie pokrycia nie potrzebują dodatkowego wsparcia w postaci większego zagęszczenia krokwi. Wykańczać w ten sposób można więc wszystkie dachy, niekoniecznie tylko te na szczególnie wytrzymałych konstrukcjach.

Płyta falista i trapezowa – jakie zalety możemy wyróżnić?

Wspomnieliśmy już, że płyty faliste i trapezowe należą do pokryć dachowych typu lekkiego, a co za tym idzie, dają duże możliwości montażowe. Dobre jakości płyty będą też odporne na uderzenia i gradobicie, a także związki chemiczne. Przez zagwarantowany przez producenta czas nie musimy martwić się korozją. Płyta trapezowa i falista daje się łatwo giąć podczas montażu, a więc łatwo dopasować ją do nietypowej konstrukcji budynku. Płyty można wyprodukować w dowolnym kolorze. Nie jest to może najważniejszy parametr, warto jednak wspomnieć, że takie płyty są zwykle opcją tańszą niż np. dachówki. Wybór takiego pokrycia pozwala więc w razie potrzeby znacznie obniżyć koszty inwestycji.

Zastosowanie płyt trapezowych i falistych

Płyta falista i trapezowa to opcja nadająca się na praktycznie każdy dach. Można spotkać wiele domów prywatnych wykończonych w ten sposób, choć częściej widuje się płyty na obiektach sportowych, handlowych, magazynowych czy rolniczych. Lekkie pokrycia, w tym płyty faliste i trapezowe montuje się też na obiektach typu werandy, altany, pergole czy wykorzystuje jako zadaszenia balkonów. Wpływa na to ich niewielki ciężar, ale też regulowana przepuszczalność światła. Budynki ogrodowe, tarasy i balkony wymagają bowiem dostępu dużej ilości światła zewnętrznego. Płyty faliste i trapezowe są więc wartym uwagi rozwiązaniem na wykończenie dachu, jednak za każdym razem ostateczną decyzję należy podjąć po szczegółowej analizie wszystkich aspektów konstrukcji konkretnego budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *