Rodzaje siekier do drewna – jaką wybrać dla siebie?

Siekiera jest jednym z najstarszych narzędzi, jakie wykorzystuje się po dzisiejszy dzień. W naszej historii zawitała jeszcze w czasach neandertalskich, kiedy to człowiek wpadł na pomysł obciążenia dłuższego kija kawałkiem kamienia. Oczywiście od tamtego czasu produkcja siekier znacznie ewoluowała, jednak ich przeznaczenie pozostało bez zmian. Jest to nadal bardzo skuteczne narzędzie wykorzystywane do pracy w lesie i ogrodzie. Jakie mamy dostępne rodzaje siekier i czym się charakteryzują? Odpowiedź poniżej.

Budowa siekiery

Siekiera składa się z głowicy, wykonanej najczęściej ze zgrzewanych ze sobą kilku warstw hartowanej stali oraz ze styliska, wykonanego z twardego drzewa. Aby nadać narzędziu pożądany kształt, z zachowaniem właściwych kątów i odpowiednim osadzeniem głowni na toporzysku, należy zlecić wykonać to w tradycyjnej kuźni. W takich miejscach wciąż ręcznie wykuwa się siekiery, dbając o każdy najdrobniejszy szczegół i dopieszczając indywidualnie każde narzędzie.

Na rynku można zakupić również siekiery produkowane z tak zwanych kompozytów hybrydowych. Odznaczają się one dużą wytrzymałością i zerową higroskopijnością, jednak brakuje im podstawowej cechy – duszy. A przynajmniej tak sądzą prawdziwi koneserzy.

Kształt obucha, kąt ostrza, szerokość lica czy długość i rodzaj materiału, z którego wykonano trzonek siekiery – to cechy, które wpłynęły na stworzenie typologii siekier.

Rodzaje siekier – siekiera kempingowa/hobbystyczna

Siekiery, które cechuje ergonomiczny kształt, niewielka waga i rozmiar, są nazywane siekierami kempingowymi lub hobbystycznymi. Ich waga nie przekracza 0,7 kg, a długość trzonka osiąga maksymalnie 40 cm. Idealnie nadają się do prostych przydomowych prac, takich jak: przycinanie gałęzi czy okorowanie drzew. Są znakomitym uzupełnieniem ekwipunku podczas leśnych wędrówek.

Rodzaje siekier – siekiery ciesielskie/dekarskie

Siekiery o krótkim trzonku z charakterystycznym wgłębieniem, to siekiery ciesielskie. Ich kształt i konstrukcja umożliwia trzymanie narzędzia blisko ostrza, co znacząco zwiększa precyzję cięcia, jednocześnie chroniąc dłonie.

Wiele rodzajów siekier ciesielskich ma jedną stronę głowni płaską oraz posiada szlif dłutowy, dzięki czemu można ciąć pod minimalnym kątem. Przekłada się to na precyzyjną pracę z obrabianym materiałem. Taka konstrukcja minimalizuje również ryzyko rozłupania kawałka drewna. Rodzajów siekier ciesielskich jest bardzo dużo. Niektóre mogą posiadać dodatkowy zaczep umożliwiający np. wyciąganie gwoździ.

Z uwagi na swoją budowę, siekiery tego typu są dedykowane głównie do prac dekarskich, ciesielskich oraz do artystycznego obrabiania drewna.

Rodzaje siekier – siekiery rozłupujące

Siekiery rozłupujące są dość wąskie i mają najczęściej pełny, płaski szlif o dość małym kącie. Odpowiedni kształt obucha sprawia, że nawet drewno, którego nie przycięliśmy do końca, zostaje na tyle rozłupane, że pęka pod wpływem wewnętrznych napięć.

Dodatkowo klin, który znajduje się na policzkach głowicy, zapobiega jej zakleszczeniu się w drewnie. Taka konstrukcja siekiery klinowej pozwala na silne zagłębianie i odrąbywanie dużych „kęsów” drewna.

Rodzaje siekier – siekieromłoty

Siekieromłoty odznaczają się dłuższym styliskiem. Wraz ze wzrostem długości trzonka, rośnie prędkość kątowa. Spora waga głowni wpływa na to, że podczas pracy z siekieromłotem nie tracimy tak dużo energii, a możemy skutecznie trafić do celu. Są to bardzo nieocenione narzędzia, które pomagają w łupaniu dużych kawałków drzewa. Praca przy użyciu tego narzędzia wymaga jednak sporej wprawy, precyzji i siły, dlatego warto zaopatrzyć się w dobrej jakości sprzęt. Polecamy siekieromłot Fiskars XXL, który zaskoczy niejednego swoją profesjonalną konstrukcją i skutecznością.

źródło zdjęcia: freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *