Wybór miejsca
Decydując się na budowę domu, warto przyjrzeć się lokalizacji. Powinno się przy tym uwzględnić różnoraki aspekty, takie odległość od pracy, szkoły czy sklepu, możliwość przyłączenia mediów czy bliższe i dalsze sąsiedztwo, a także plan zagospodarowania przestrzennego dla danej okolicy. Całość inwestycji jest zawsze zdeterminowana lokalnymi warunkami, dlatego wymagają one dokładnego przeanalizowania.
Zgody i zezwolenia
Na długo przed planowaną budową warto wybrać się do stosownego urzędu i dowiedzieć się, co będzie wymagane do uzyskania zezwolenia na budowę. Praktycznie wykonanie każdego przyłącza wymaga osobnego kompletu dokumentów, a urzędy nie zawsze pracują w takim tempie, jak można by sobie tego życzyć, więc warto wcześniej przygotować konieczną „papierologię”. Zdecydowanie lepiej nie dowiadywać się o konieczności opracowania ekspertyzy geologicznej czy operatu wodno-prawnego w momencie, gdy ekipa ze sprzętem czeka na granicy działki.
Projekt to podstawa
W Internecie pełno jest atrakcyjnych projektów domów jednorodzinnych, ale nie należy poddawać się pokusie ściągnięcia czegoś na własne potrzeby. Dlaczego? Ponieważ każda działka jest inna, a każdy inwestor ma odmienne potrzeby. Standardowy projekt nie sprawdzi się na przykład na działce południowej. Indywidualną sprawą jest również wielkość powierzchni użytkowej, ilość poziomów, liczba pomieszczeń itd. Te wszystkie aspekty uwzględni natomiast w swoim projekcie profesjonalny architekt.
Na czym oszczędzać?
Budowa domu to dość duże koszty, dlatego pojawia się pokusa, aby nieco zaoszczędzić. Na pewno nie warto oszczędzać na ekipie budowlanej i wybrać kogoś z polecenia – w końcu od jej profesjonalizmu będzie zależało powodzenie całego przedsięwzięcia. Niezłym rozwiązaniem jest powierzenie jednemu zespołowi wszystkich prac – powierzanie poszczególnych etapów przypadkowym „fachowcom” tylko z pozoru jest tańsze, bo łatwiej wtedy o różne niedoróbki. Można natomiast targować się z dostawcami materiałów budowlanych – przy większych ilościach łatwo uzyskać korzystne upusty. Trzeba także pamiętać, że na przykład wydatek na nowocześniejszy system ogrzewania i ocieplenia budynku jest tak naprawdę inwestycją, która będzie się zwracać przez lata.