Malowanie ścian – poradnik krok po kroku

Zmiana koloru ścian w mieszkaniu to wspaniały sposób aby odnowić wnętrze i nadać mu nowy charakter. Jeśli nie chcemy wydawać majątku na profesjonalne ekipy budowlane, warto poznać kilka podstawowych zasad które ułatwią to zadanie wykonać samodzielnie. Malowanie ścian w pokoju nie musi być trudnym zadaniem.

Na początku wybierz kolor

Wybór koloru to podstawowa decyzja jaką należy podjąć. Dobrze jest skorzystać z małych próbek wzorników dostępnych w sklepach budowlanych. Jasne kolory powiększą optycznie pomieszczenie, dobrze też sprawdzą się przy nierównościach ścian. Ciemne barwy nadadzą wnętrzu charakteru, jednak nie należy przesadzać z ich ilością, zwłaszcza, jeśli mamy niewielkie mieszkanie, do którego dociera niewiele światła słonecznego.

Wybór odpowiednich narzędzi

Drugim krokiem przygotowania wnętrza do malowania jest wybór odpowiednich narzędzi. To od ich jakości zależy uzyskany efekt oraz trwałość pracy. Do gładkich i dużych powierzchni doskonale nadają się wałki malarskie. Wówczas warto rozważyć duże wałki z krótkim włosem. Do malowania mniejszych elementów dobrym rozwiązaniem będą małe wałki piankowe które można nabyć w różnych rozmiarach w jednym komplecie.

Ściany typu chropowatego najlepiej malować wałkami o dłuższym włosie, które dotrą w każdą szczelinę oraz nierówność malowanej powierzchni. Do malowania trudno dostępnych miejsc najlepiej zaopatrzyć się w pędzle malarskie o różnej wielkości i naturalno – syntetycznym włosie.

Przygotowanie ścian do malowania

Przystępując do malowania należy odpowiednio zabezpieczyć podłogę np. folią malarską oraz zagruntować ściany. Odpowiednie zagruntowanie pozwoli farbie lepiej trzymać się na ścianie oraz wyrówna jej chłonność. Malowanie całego pomieszczenia najlepiej zacząć od sufitu. Ściany malujemy od narożników, przesuwając pędzlem od góry do dołu. Wałek z farbą najlepiej umieścić w środkowej części ściany, tak aby farba rozprowadziła się równomiernie.

Kolor nakłada się przynajmniej dwukrotnie. Należy przy tym pamiętać, że odstęp pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw powinien być kilkugodzinny, tak aby zapewnić jak najlepsze wchłonięcie poprzedniej warstwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *