Zakup mieszkania – o czym warto pamiętać?

Zakup mieszkania jest prawdopodobnie najważniejszym wyborem w życiu (zaraz po małżeństwie). Mieszkania nie kupujemy na jeden raz, nie na miesiąc i nie na rok. Zazwyczaj jest to zakup na całe życie. Dlatego, że jest to horrendalnie drogi zakup, należy zwrócić uwagę na wiele czynników, warunkujących nasze późniejsze użytkowanie mieszkania, a czasem nawet to, czy będziemy je użytkować.

Kupując mieszkanie należy wystrzegać się oszustów. Czasem jednak i to może być trudne. W większości przypadków sprzedaż mieszkania jest związana z jakąś utratą płynności finansowej czy próbą polepszenia swojego bytu. Dlatego sprzedający nie jest pozytywnie do tego faktu nastawiony. Kupując nowe mieszkanie od dewelopera, też musimy zwracać uwagę kim jest ów deweloper i czy mieszkanie, które nam oferuje, rzeczywiście powstanie. Musimy być czujni.

Zakup mieszkania – o czym warto pamiętać?

Kupując mieszkanie, warto szukać mieszkania od pośrednika. Pośrednik w obrocie nieruchomościami jest neutralny, ale to jemu zależy na finalizacji. Dlatego co by się nie działo, pośrednik sprawdzi stan prawny mieszkania i będzie nam podpowiadał jak postąpić w danej sytuacji. Jeśli nie dojdzie do transakcji, pośrednik nie zarobi, dlatego dopełni wszelkich starań, żeby do transakcji doszło.

Zadatek

Należy unikać przekazywania jakichkolwiek pieniędzy sprzedającemu. Zadatek nie jest obowiązkowy. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, że sprzedający oczekuje zadatku, należy dopełnić starań, żeby przekazanie zadatku odbyło się z należytą starannością. Przekazanie zadatku powinno się odbyć u pośrednika i w jego obecności. Należy w tym czasie podpisać umowę przedwstępną i na niej umieścić informację o wpłacie zadatku. Ponad to, weźmy ze sobą osobę, która zaświadczy, że wpłata zadatku miała miejsce.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Dajmy sprzedającemu jak najmniej czasu na realizację umowy przedwstępnej.

Nie dajmy się ponieść emocjom i nie podpisujmy protokołu zdawczo-odbiorczego przed zakupem.

Umieśćmy w umowie przedwstępnej jak najwięcej punktów świadczących o tym, że wpłaciliśmy zadatek.

Sprawdźmy czy zgadzają się dane sprzedającego w umowie i księdze wieczystej (najmniejsza różnica w literze nazwiska lub cyfrze peselu może być dla nas katastrofalne w skutkach).

Jeśli kupujemy mieszkanie od dewelopera, zasięgnijmy opinii o nim na rynku. Znajdźmy go w Internecie. Pojedźmy na miejsce budowy, zobaczmy na jakim etapie jest inwestycja. W przypadku braku śladu inwestycji, spójrzmy podejrzliwie na sprzedającego. Deweloper może zbankrutować na każdym etapie budowy, więc szukajmy takiego, którego budowa jest na ukończeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *