W katalogach pracowni architektonicznych znajdziemy zróżnicowane projekty domów, które będą tanie w realizacji i wygodne w użytkowaniu. Najczęściej cechują się one niewielkim metrażem oraz zwartą i prostą bryłą, a ich budowa jest przystępna cenowo. Jednocześnie jeżeli zdecydujemy się na mały domek, o urozmaiconej bryle lub charakteryzujący się niskim zapotrzebowaniem na energię, powinniśmy liczyć się ze znacznym wzrostem całkowitego kosztu inwestycji. Zatem czy mały zawsze znaczy tani?
Bryła domu i kształt dachu, a koszt jego budowy
Projekty domów jednorodzinnych o niewielkim metrażu to najczęstszy wybór inwestorów, posiadających stosunkowo ograniczone środki finansowe na realizację przedsięwzięcia budowlanego. Tymczasem – aby obniżyć koszty inwestycji – nie wystarczy zdecydować się na budynek o niedużej powierzchni użytkowej. Istotne znaczenie będzie mieć między innymi bryła domu. Najmniej za materiał i robociznę zapłacimy, jeśli wybierzemy dom zaprojektowany na planie kwadratu lub prostokąta oraz zrezygnujemy z piwnicy. I odwrotnie – im bardziej skomplikowany i nieregularny będzie kształt (nawet niewielkiego) domu, tym wyższy będzie koszt jego realizacji. Ponadto taki obiekt będzie droższy także w późniejszym utrzymaniu.. Jeżeli zależy nam na ograniczeniu wydatków, zwróćmy również uwagę na konstrukcję dachu. Najtańsze w wykonaniu będzie zadaszenie dwuspadowe z blachy lub blachodachówki. Mały budynek mieszkalny będzie natomiast droższy w budowie, jeśli bierzemy pod uwagę projekty domów o urozmaiconym kształcie dachu, z wykuszami, przykryte kosztowną dachówką lub oryginalną strzechą.
Wpływ prac wykończeniowych na koszt domu
Koszty prac wykończeniowych mają niebagatelny wpływ na ostateczną kwotę, jaką zapłacimy za budowę domu. Mogą one sięgać nawet kilkudziesięciu procent ceny całej inwestycji. Przeglądając projekty domów nowoczesnych tanich w realizacji, zwróćmy szczególną uwagę na propozycje, w których kuchnia i łazienki znajdują się blisko siebie. Dzięki temu możliwa będzie optymalizacja kosztów j instalacji wodno-kanalizacyjnej, a tym samym – obniżenie wydatków na ten cel. Zaplanujmy również wykończenie pomieszczeń za pomocą standardowych materiałów i wyposażenia. Cena poszczególnych modeli płytek, paneli czy ceramiki sanitarnej potrafi różnić się nawet o kilkaset procent. Wybierając tanie, popularne rozwiązania możemy z powodzeniem wykończyć swój dom, nie generując przy tym nadmiernych kosztów. W sytuacji, gdy zdecydujemy się na drogie podłogi z litego drewna, aluminiowe okna czy wykonanie systemu smart home, cena budowy małego domu może osiągnąć wręcz niebotyczne rozmiary.
Mały dom tani w budowie – najważniejsze wytyczne
Chcemy wybudować mały dom, nie nadwyrężając swojego budżetu przeznaczonego na ten cel? Pamiętajmy o kilku ważnych zasadach. Zazwyczaj tańsze będzie wzniesienie domu z poddaszem użytkowym, aniżeli obiektu parterowego o tej samej powierzchni. Pierwszy z nich będzie bowiem posiadać mniejsze fundamenty i powierzchnię dachu, które to elementy konstrukcji generują jedne z większych kosztów na etapie budowy. Ponadto taki dom możemy postawić na mniejszej działce, a więc oszczędzamy także na kosztach gruntu. Wznosząc i wykańczając dom, wybierajmy popularne i przystępne cenowo materiały, rezygnując raczej z wszelakich innowacji czy luksusowych elementów. Spore oszczędności poczynimy także, decydując się na realizację niektórych etapów budowy systemem gospodarczym.
Optymalny wybór projektu domu to podstawa, jeżeli zależy nam na ograniczeniu kosztów całej inwestycji. Decydując się na niewielki obiekt, ale cechujący się skomplikowaną bryłą, nie będziemy mogli liczyć na znaczne oszczędności. Na szczęście w ofercie biur projektowych nie brakuje planów małych budynków mieszkalnych o prostej formie, które zapewnią nam komfortowe warunki do życia, a cena ich realizacji nie przekroczy założonego budżetu.
Zdjęcie: Projekt M214a – Promień światła – wariant I z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska
Artykuł sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl