Jak wybrać szafki kuchenne?

Urządzając kuchnię, największą uwagę zwracamy bez wątpienia na najmocniejszy punkt całej aranżacji, a mianowicie – szafki kuchenne. Styl i kolor umeblowania musi oczywiście wpasować się w koncepcję wystroju. Równie ważne jest jednak to, aby szafki kuchenne były praktyczne i funkcjonalne, a ponadto odporne na uszkodzenia i trwałe. W kuchni wykonujemy bowiem wiele czynności, a także potrzebujemy miejsca do przechowywania przyborów, naczyń, garnków i zapasów żywności. Można zatem powiedzieć, że kuchnia stanowi niejako centrum dowodzenia każdego domostwa. W poniższym artykule przyjrzymy się kwestii szafek kuchennych i podpowiemy, jaki rodzaj wybrać.

  1. Jakie są rodzaje szafek kuchennych?
  • szafki kuchenne stojące
  • szafki kuchenne wiszące
  • szafki kuchenne modułowe
  1. Szafki kuchenne – na jaką funkcjonalność zwrócić uwagę w 2021?
  2. Styl i kolor szafek kuchennych – co jest obecnie modne?
  3. Na co zwrócić uwagę przy zakupie szafek kuchennych?

Jakie są rodzaje szafek kuchennych?

Szafki kuchenne stojące

Podstawą wyposażenia każdej kuchni są oczywiście szafki kuchenne stojące – niezależnie od tego, czy dysponujemy małym czy dużym pomieszczeniem. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że w małej kuchni szafki kuchenne stojące są wręcz niezbędne, gdyż położony na nich blat najczęściej stanowi jedyne miejsce do przygotowywania posiłków. Tak naprawdę jednak ten rodzaj szafek jest konieczny w każdej kuchni. Szafki stojące występują w różnych szerokościach, dzięki czemu można dostosować je do metrażu. Dobrym pomysłem na maksymalne wykorzystanie przestrzeni jest szafka narożna, która może wiele pomieścić.

Szafki kuchenne wiszące

Swego rodzaju dopełnieniem szafek kuchennych stojących są te wiszące. Jest to standardowy wystrój zdecydowanej większości kuchni – na dole szafki stojące, a do góry wiszące (zamykane lub otwarte półki). Szafki kuchenne wiszące mogą być przeszklone, by wyeksponować np. elegancką zastawę lub ulubione filiżanki. Szafki kuchenne wiszące służą z reguły do przechowywania drobniejszych i lżejszych elementów kuchennego wyposażenia. Zamontowanie ich w kuchni nie jest konieczne; niektórzy właściciele wolą aranżację z otwartymi półkami zamiast szafek. Pamiętać jednak należy, że zamykane szafki pozwalają uzyskać wrażenie większego ładu.

Szafki kuchenne modułowe

Szafki kuchenne modułowe – jak sama nazwa wskazuje – składają się z poszczególnych elementów, które można dowolnie ze sobą łączyć lub w razie potrzeby uzupełniać zestaw z biegiem czasu. Uniwersalne rozmiary gotowych modułów pozwalają zaaranżować kuchnię zgodnie z rzeczywistymi potrzebami rodziny. Oznacza to, że nie trzeba nabywać już skomponowanego zestawu, który nie pasowałby do koncepcji wystroju lub zwyczajnie byłby za duży. Można natomiast dowolnie skompletować umeblowanie – wstawić do kuchni taką liczbę szafek kuchennych stojących i wiszących, jaka jest potrzebna. Tak urządzona kuchnia nie odbiega jakością i estetyką od mebli, robionych na wymiar. Ma natomiast tę przewagę, że jest tańsza i pozwala rozbudować zestaw w razie potrzeby.

Szafki kuchenne – na jaką funkcjonalność zwrócić uwagę w 2021?

Wybierając szafki kuchenne, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na funkcjonalność mebli. Szafki kuchenne stojące powinny być pojemne, a dostęp do ich wnętrza powinien być łatwy i komfortowy. Powinny być wyposażone w szuflady, które pomogą utrzymać porządek. Również szafki wiszące powinny umożliwiać bezproblemowe sięganie po niezbędne przybory lub naczynia. Ważny jest także umieszczony na szafkach blat, który najczęściej pełni funkcję blatu roboczego, na którym przygotowuje się posiłki – powinien być na tyle duży, by dało się przy nim swobodnie pracować. Same meble powinny zaś być na tyle funkcjonalne, by w razie potrzeby dało się dowolnie modyfikować ich ustawienie.

Styl i kolor szafek kuchennych – co jest obecnie modne?

Od kilku już sezonów szczególną popularnością cieszą się białe szafki kuchenne z gładkimi frontami w połysku. Takie meble pasują bowiem do większości stylów aranżacyjnych – od klasycznych po nowoczesne kuchnie. Ponadto stanowią idealną bazę dla całości wystroju; można je dopełnić praktycznie dowolnymi dodatkami, które kolorystycznie ożywią wnętrze. Białe meble w połysku sprawdzą się w małych pomieszczeniach, gdyż optycznie je powiększają. Z powodzeniem można jednak wybierać także ciemniejsze i bardziej oryginalne kolory – tak modne ostatnio ciemne, butelkowe odcienie zieleni. Ponadczasowe są także białe szafki kuchenne, wykończone ozdobnym frezem – nadają się do wnętrz, utrzymanych w stylu prowansalskim i rustykalnym.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie szafek kuchennych?

Planując zakup szafek kuchennych, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich wymiary – muszą odpowiadać wymiarom przeznaczonego na nie miejsca. Warto opracować projekt kuchni, na podstawie którego będzie można później dobrać poszczególne moduły i ustalić ich szerokość. Plan ten musi obejmować inne elementy wyposażenia, które muszą znaleźć się w kuchni, a więc: kuchenkę, lodówkę, zmywarkę itp. Należy także przeanalizować, jaki rodzaj szafek kuchennych będzie nam bardziej potrzebny.

One thought on “Jak wybrać szafki kuchenne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *