Ekologiczny dom. Jakie rozwiązania są przyjazne środowisku?

Kocioł na pellet, pompa ciepła czy kocioł gazowy? Nowo budowane domy w dużej mierze mają na względzie ekologię. Chodzi tu m.in. o termoizolację, ale także wybór odpowiedniego rodzaju wentylacji i systemu grzewczego. Ekologiczny dom to jednak nie tylko moda, ale przede wszystkim realne oszczędności i spełnianie wymogów prawnych.

Smog to problem, z którym zmagamy się od lat. Na szczęście rządy wielu państw, a także Unia Europejska dostrzegły go w ostatnim czasie i robią wiele, by zmniejszyć emisję szkodliwych dla środowiska substancji. Jednym z takich działań jest ogólnopolski, rządowy program Czyste Powietrze. Dzięki niemu możemy otrzymać dofinansowanie do wymiany starego pieca węglowego na ekologiczne urządzenie. Ekologiczne, czyli jakie?

Piece zasypowe przechodzą do historii

W budownictwie niezwykle ważne jest źródło ciepła i to, by gospodarstwa domowe emitowały jak najmniej szkodliwych związków do atmosfery. Jak się okazuje, to właśnie gospodarstwa domowe odpowiadają w Polsce za 46 proc. zanieczyszczeń, podczas gdy przemysł – 20 procent, a rolnictwo – 12. To dane Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Do zwiększenia smogu przyczyniają się kopciuchy, czyli stare, nieefektywne piece węglowe. Tymczasem na rynku dostępnych jest wiele nowocześniejszych, zautomatyzowanych, a przez to wygodniejszych w obsłudze urządzeń – na dodatek w przystępnej cenie!

Kocioł gazowy, kocioł na pellet i pompa ciepła

W przypadku budynków z dostępem do sieci gazowej świetnym rozwiązaniem jest montaż kondensacyjnego kotła gazowego. Nie dość, że jest on bezobsługowo ogrzewa dom oraz ciepłą wodę użytkową to jeszcze ma wysoką sprawność – sięgającą 107 procent odzyskując energię ze spalin!

Jeśli zależy nam na kotle na paliwo stałe, gdyż nie mamy dostępu do gazu, dobrym rozwiązaniem będzie kocioł pelletowy. Pellet należy do biomasy, ma formę wygodnego w użyciu granulatu, a samo urządzenie jest niemal bezobsługowe. Wystarczy dosypywać paliwo raz na kilka dni!

Najbardziej ekologicznym urządzeniem jest z pewnością pompa ciepła. Jest też niezwykle ekonomiczna. Nic dziwnego – energię pobiera z darmowych, ogólnodostępnych źródeł takich jak powietrze czy grunt!

Wybierz niezawodne urządzenie

Przy tak ważnej inwestycji warto skorzystać z oferty doświadczonych producentów. Urządzenia wysokiej jakości dają gwarancję długoletniej pracy i niższych kosztów eksploatacyjnych. Spełniają też najbardziej restrykcyjne wymagania dotyczące emisji i sprawności wg zaleceń Ekoprojektu. Mają najniższą emisję pyłów i węgla organicznego do atmosfery. Większość urządzeń posiada również klasę efektywności energetycznej A+ i kwalifikują się do programu „Czyste Powietrze”. Szukasz urządzeń grzewczych wysokiej jakości? Wejdź na www.defro.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *