Jaką klamkę do drzwi wybrać?

Klamki do drzwi tworzą stały element wystroju naszych wnętrz. Nieodpowiednio dobrane mogą źle komponować się z drzwiami oraz całkowicie nie pasować do wystroju pomieszczeń. Ponadto, nieprawidłowy dobór zamków może okazać się bardzo problematyczny w niektórych sytuacjach.

Każdy z nas powinien zwracać uwagę na rodzaj klamki, którą próbuje wybrać oraz na jej dokładne przeznaczenie. Pomimo, że są to małe elementy, to spełniają dość kluczową rolę, jaką jest zamykanie i otwieranie skrzydeł domowych. O ich wygląd i kształt powinno się zadbać, opierając się o podstawowe zasady i normy aranżacji wnętrz. Pamiętajmy jednak, że to głównie nam mają się one podobać, gdyż to właśnie my zamieszkujemy w tym budynku.

Jak dzielimy klamki?

Uchwyty drzwiowe, bo tak powinien się fachowo nazywać zbiór ich wszystkich, dzielimy głównie na trzy podgrupy. Pierwszą z nich są oczywiście najpopularniejsze w naszych regionach klamki. Ich uchwyt ma charakter długiego ramienia, ciągnąc za który, blokada zostaje zwolniona. Drugą grupą są gałki. Ich popularność jest większa poza granicami naszego kraju, jednak niekiedy możemy spotkać je również u nas. Pasują one jednak do typów drzwi o charakterze retro.

Ostatnim uchwytem, który możemy wymienić jest ten, który zwalnia blokadę po pociągnięciu drzwi. Rzadko kiedy obserwuje się go jednak w domu. Często spotykany jest w takich miejscach, jak sklepy czy restauracje. Mimo wszystko, również należy on do grona uchwytów przez co konieczne było wymienienie go.

Klamki – ich materiał oraz kształty

Zaczynając od kształtów, jest ich naprawdę ogromna ilość. Oczywiście, zasada działania jest wszędzie taka sama, a wybór zależy przede wszystkim od aranżacji wnętrza i wzoru drzwi. Klamki możemy podzielić w pierwszej kolejności na te o długich, łączonych szyldach bądź te o oddzielnym szyldzie na uchwyt i na zamek.

Z reguły te pierwsze wybiera się w momencie, w którym nasze drzwi posiadają duże i szerokie szyby. Szyldy również posiadają swoje kształty, których dobór powinien być zależny od kształtu szyb na drzwiach. Szyld dzielony wybieramy głównie wtedy, gdy drzwi są jednolite, proste i nie występuje w nich zbyt duża ilość otworów.

Wybierając klamki drzwiowe warto zwrócić uwagę również na ich materiał. Z reguły do drzwi wewnętrznych montuje się klamki z aluminium. Są one lekkie, odporne na rdzewienie oraz wytrzymałe. Ponadto, zachwycają one swoją ceną w stosunku do innych materiałów.

Dopasowanie klamki do drzwi

Aktualnie w modzie przeważa minimalizm. Z tego względu do drzwi drewnianych lub imitujących drewno stosuje się z reguły jednokolorowe klamki o prostym kształcie. To, czy wybierzemy mat czy połysk zależy już głównie od nas.

Drzwi strugane, posiadające wiele ciekawych wzorów, zaopatrzone zostają przeważnie w klamki chromowane z eleganckimi, odpowiednio wyprofilowanymi ramionami. W tym wypadku nie warto szczędzić na rozmaitości.

W kwestii koloru warto wspomnieć, że klamki powinny wprowadzać lekki kontrast, a nie być całkowicie dopasowane kolorystycznie do drzwi. Nie powinien on być jednak zbyt duży i trzeba umieć to wyśrodkować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *