Opaski ogniochronne – co warto o nich wiedzieć?

Ogień jest niebezpiecznym żywiołem – jeśli zacznie płonąć niekontrolowanie, powodując tym samym pożar – zwłaszcza wewnątrz użytkowanego przez ludzi budynku – staje się zagrożeniem dla człowieka i jego majątku.

Wiele miejsc, przez które może się on przedostawać do sąsiednich pomieszczeń, takich jak drzwi, wydaje się być oczywista. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy natomiast z tego, jak skuteczną drogą rozprzestrzeniania się pożaru może okazać się coś, o czym zazwyczaj nie myślimy.

Opaski ognioochronne – czym są?

Opaski ogniochronne to innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie ochrony przed rozprzestrzenianiem się pożaru. Zakłada się je na rurę, a następnie wsuwa pomiędzy przegrody, przez które wspomniana rura przechodzi. Stworzone są z materiału o specjalnych właściwościach. Powodują one, że podczas pożaru, gdy temperatura wokół zaczyna wzrastać, topiąc rurę i powodując powstawanie w niej otworów będących potencjalną drogą szerzenia się pożarów, opaska pęcznieje, zamykając światło rury i uniemożliwiając dostanie się płomieni do wnętrza instalacji. W ten właśnie sposób zapobiega przedostaniu się ognia do sąsiedniego pomieszczenia.

Kiedy należy stosować opaski ognioochronne?

Opaski ognioochronne powinno stosować się przede wszystkim w tych miejscach rur, w których przechodzą one przez oddzielającą pomieszczenia przegrodę. Miejsce to jest wyjątkowo newralgiczne i wymaga uszczelnienia w celu zapewnienia odporności ogniowej.

Na rynku znajduje się obecnie szeroki wybór opasek ognioochronnych przeznaczonych do stosowania w różnorodnych typach pomieszczeń – przykładowe produkty można znaleźć np. na stronie Promat.com. To, jaki produkt zastosujemy, należy dobrać także do grubości ścian, w których znajdują się rury oraz grubości ścian z jakich wykonana jest sama rura, a także do wielkości jej światła. Więcej informacji przeczytasz na blogu eksperta: https://www.promat.com/pl-pl/budownictwo/centrum-wiedzy/strefa-eksperta/46260/kiedy-stosowac-opaski-ogniochronne/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *