Aranżacja salonu, sprawdzone sposoby na ładne wnętrze

Funkcjonalność salonu

Salon to pomieszczenie szczególne – to on najczęściej pełni funkcje pokoju dziennego, w nim przyjmuje się gości czy spędza rodzinne wieczory. Nierzadko bywa połączony z częścią jadalnianą czy aneksem kuchennym. Aranżując salon, należy uwzględnić wszystkie jego funkcje. Na pewno serce salonu powinna stanowić wygodna sofa. Strefę relaksu może uzupełniać stolik kawowy, fotele lub pufy. Naprzeciwko można ulokować sprzęt audio-wizualny. W salonie pełniącym też funkcję jadalni koniecznością będzie nawet niewielki stół i krzesła. Uzupełnienie umeblowania mogą stanowić półki na książki i drobiazgi, rośliny doniczkowe, a w dużych pomieszczeniach – przeszklone witryny czy ozdobne komody.

Salon stylowy czyli jaki?

Aranżując salon, warto zwrócić uwagę na walory pomieszczenia. Meble zdobione „na bogato” i ozdobne bibeloty nie będą najlepiej prezentować się w małym wnętrzu. Natomiast prawie zawsze obroni się styl klasyczny, minimalistyczny i przytulny skandynawski. Przy aranżacji salonu warto pamiętać, że „mniej znaczy więcej” i w razie wątpliwości lepiej zrezygnować z jakiegoś przedmiotu niż pozwolić, aby pomieszczenie wydawało się zagracone. Proste meble i neutralne kolory, które nie wyjdą z mody przez lata, warto uzupełnić wyrazistymi drobiazgami, jak kolorowe poduszki, świece w ozdobnych świecznikach, ekstrawaganckie obrazy czy lustra. Pozwolą one nadać salonowi określony styl – od eklektycznego boho po elegancki glamour.

Nastrój to podstawa.

Za budowanie nastroju w salonie odpowiada przede wszystkim oświetlenie. Oprócz lampy sufitowej warto zapewnić boczne źródła światła, jak lampy stojące czy konkiety. Doskonałym rozwiązanie będą także listwy ledowe, pozwalające wyczarować niepowtarzalny, kameralny klimat. Warto także mieć w salonie kominek – właściciele mieszkań powinni pomyśleć o miniaturowym biokominku, aby cieszyć się płonącym ogniem w długie, jesienno-zimowe wieczory. Warto także spersonalizować swoją przestrzeń – zdjęcia w pięknych ramkach, maski przywiezione z podróży, komódka po babci czy własnoręcznie uszyte poduszki nadadzą salonowi indywidualnego charakteru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *