Budowa – jakie są etapy prac?

Budowa obiektu to wieloetapowe przedsięwzięcie. Obejmuje ono m.in. prace ziemne, które wiążą się z koniecznością ingerencji w podłoże. To z kolei rodzi potrzebę dokładnego przebadania parametrów gruntu. Zajmuje się tym nadzór geotechniczny budowy. Wbrew jednak pozorom praca geologa nie sprowadza się wyłącznie do przeprowadzenia badań gruntu. Co jeszcze robi? Jakie są poszczególne etapy prac na budowie?

Budowa – główne etapy prac. Jakie zadania wypełnia nadzór geotechniczny budowy?

Wybudowanie obiektu to poważne przedsięwzięcie, które składa się z wielu etapów. Wiąże się też z koniecznością załatwienia wielu formalności. Żeby ustalić, czy na danym terenie można postawić budynek, warto przeprowadzić badania geotechniczne gruntu. Specjaliści ustalą właściwości podłoża i podpowiedzą, jakich technologii i materiałów należy użyć, aby zagwarantować jego stabilność.

Nadzór geotechniczny budowy nie tylko przeprowadzi niezbędne pomiary, ale również będzie czuwać nad prawidłowym przebiegiem prac. Jakie poszczególne etapy działań należy wykonać, aby obiekt powstał.

  1. Prace przygotowawcze. Obejmują m.in. wykonanie niwelacji terenu, wytyczenie geodezyjne obiektu, ogrodzenie działki czy też wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej.
  2. Budowa fundamentów.
  3. Budowa ścian zewnętrznych, stropów i schodów betonowych.
  4. Budowa konstrukcji dachowej, pokrycia dachu i komina.
  5. Montaż stolarki okiennej i drzwi.
  6. Wykonanie instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, grzewczej, gazowej.
  7. Uporządkowanie placu budowy.
  8. Wykonanie suchych tynków.
  9. Wykończenie wnętrz i prace montażowe.
  10. Zgłoszenie zakończenia budynku i odbiór techniczny.

Budowa obiektu to zawsze wymagające przedsięwzięcie. Pod uwagę należy wziąć wiele kwestii, które ostatecznie przesądzają o stabilności budynku. Dlatego tak ważną rolę ma do odegrania nadzór geotechniczny budowy. Żeby wszystko przebiegło bez zarzutów, warto zatrudnić specjalistów z doświadczeniem. Będą oni rzetelnie czuwać nad poszczególnymi etapami prac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *