Czy warto zlecić budowę domu pod klucz

Budowa domu to nie lada wyzwanie. Często jest to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu. Mowa w tym przypadku nie tylko o kwestii finansowej, ale i konieczności poświęcenia sporej ilości czasu czy załatwienia wielu formalności. Dlatego też ciekawym rozwiązaniem wydaje się być budowa domu pod klucz. Co to oznacza? Jakie są zalety takiego sposobu prowadzenia inwestycji?

Jak wygląda budowa domu pod klucz?

Dom pod klucz to budynek już gotowy do wprowadzenia się do niego mieszkańców. Wcześniej trzeba jednak przejść przez poszczególne etapy budowy:

  1. Stan surowy otwarty i zamknięty – to wykonanie wykopów i fundamentów, ścian nośnych, kominów, często stropów, więźby dachowej i pokrycia dachowego, a także montaż okien i drzwi (wówczas można mówić o stanie surowym zamkniętym).

  2. Stan deweloperski – obejmuje dodatkowo prace elewacyjne, montaż parapetów, realizację przyłączy podstawowych, wykonanie instalacji grzewczej i wodno-kanalizacyjnej, wykonanie tynków wewnętrznych, montaż posadzek itd.

  3. Stan pod klucz – to dom w pełni wykończony, w którym można zamieszkań. Posiada tynki wewnętrzne, pomalowane ściany, ułożone płytki, parkiet lub panele podłogowe, zamontowane okna i drzwi, wykończoną łazienkę i toaletę.

Co ciekawe jednak, pojęcie stan pod klucz nie jest określone pod względem formalnym w żadnym oficjalnym dokumencie. Z tego powodu ten etap prac w zależności od kontrahenta obejmować może różne etapy. Warto to sprawdzić przed podpisaniem stosownej umowy.

Czy warto zdecydować się na budowę domu pod klucz?

Budowa domu pod klucz cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Na takie rozwiązanie decydują się często osoby, które nie mają czasu na zajmowanie się wieloma formalnościami i nadzorowanie prac. W przypadku budowy domu pod klucz to firma wykonawcza zajmuje się zamawianiem materiałów czy ich transportem. Inwestor może zająć się w tym czasie czymś innym np. prowadzeniem własnego biznesu.

Nie można też zapominać o tym, że opcja budowy pod klucz zapewnia ciągłość prowadzonych prac. Tak naprawdę wykończenie budynku, tak aby był on gotowy do zamieszkania, wymaga pracy wielu specjalistów – malarzy, elektryków, hydraulików,stolarzy, murarzy, tynkarzy itd. Szukanie poszczególnych pracowników samodzielnie zajmuje wiele czasu i wydłuża czas budowy domu. Dodatkowo wcale nie jest łatwo zorganizować prace odpowiednio w czasie, aby poszczególne ekipy sobie nie przeszkadzały. W większości przypadków dom pod klucz wybudować można od zera w zasadzie w ciągu kilku miesięcy, o ile na drodze nie staną bardzo niekorzystne warunki pogodowe.

Okazuje się także, że budowa domu pod klucz wcale nie musi kosztować majątku. Wbrew pozorom nie jest to opcja o wiele droższa niż budowa do stanu deweloperskiego. Zwłaszcza, że każdy dom przed zamieszkaniem trzeba przecież i tak wykończyć. W praktyce cena budowy domu pod klucz zależy od jego wielkości, wykorzystanych materiałów czy specjalnych oczekiwań ze strony inwestora. Warto omówić to na samym początku z wybraną przez siebie firmą budowlaną.

Artykuł stworzony przy współpracy z firmą Zimmermann-Haus specjalizującej się w budowie domów prefabrykowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *