Domowy ogródek, co warto w nim posadzić?

Przydomowy ogród to doskonałe miejsce do wypoczywania i picia kawy na trawie latem, dzieci chętnie spędzają w nim czas na zabawach, a znajomi mogą wpaść na grilla. Jednak nawet niewielkie powierzchnie balkonu lub parapetu możemy przemienić w inspirujący, niewielki ogródek pełen roślin czy to ozdobnych, czy też użytkowych. Co wato w nim posadzić, by wykorzystać maksymalnie niewielkie przestrzenie?

Zioła w ogrodzie, na balkonie, na parapecie

Pierwszym wyborem wielu początkujących ogrodników są zioła. I trudno się temu dziwić – są dość łatwe w uprawie, a gotowe sadzonki dostaniemy nawet w zwykłym supermarkecie. Kupując bazylię w doniczce do makaronu, nie wyrzucajmy resztek niezużytej rośliny, tylko wsadźmy ją do nowej, większej doniczki i świeżej ziemi i już za parę tygodni będziemy się cieszyć świeżą dostawą bazylii. Warto jednak pamiętać, że bazylia, podobnie jak tymianek czy rozmaryn, należy do grupy ziół śródziemnomorskich, które preferują słoneczne, ciepłe stanowiska. Jeśli będą miały dostęp do słońca przez mniej niż sześć godzin dziennie, ich wzrost będzie dużo wolniejszy. Natomiast na najbardziej zacienionych miejscach króluje zdecydowanie mięta. W ogrodach rozrasta się niczym chwast, za to wsadzona do sporej donicy urośnie na tyle, na ile pozwoli jej przestrzeń, a my będziemy mogli przez całe lato zrywać świeże listki mięty do lemoniady czy herbaty.

Dla bardziej zaawansowanych – pomidory koktajlowe

Pomidory to najchętniej uprawiane warzywa w ogródkach, na działkach, a ostatnio nawet na balkonach. Są nieco bardziej wymagające od ziół, jednak odwdzięczają się pysznymi, soczystymi kulkami doskonałymi do sałatek czy na kanapki. Im mniejsza przestrzeń, którą dysponujemy, tym mniejsze odmiany możemy wybrać. Jeśli chcemy posadzić pomidory w donicach, wtedy największy plon wydadzą nam pomidory koktajlowe, których owoce dorastają do kilku centymetrów średnicy. Ale nawet w małych podłużnych skrzynkach na parapety możemy coś posiać! Na rynku dostępne są już odmiany karłowe, a wśród nich dwie najmniejsze – Micro Tom i Tiny Tim, wysokość obu tych roślin to nie więcej niż kilkanaście centymetrów, a w sezonie są wręcz obsypane czerwonymi lub żółtymi małymi pomidorami.

Ogródek dla każdego

Nie trzeba mieć dużo miejsca, by zbierać własne plony. Nawet w zwykłych doniczkach jesteśmy w stanie wyhodować własne jedzenie, co do którego będziemy mieć pewność, że jest niepryskane, pozbawione chemii i sztucznych polepszaczy. A to krok w stronę zdrowszego życia i lepszego jedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *