Gąsienice gumowe czy stalowe do koparek – które wybrać?

Gąsienice do koparek mogą być stalowe lub gumowe. Dawniej prym wiodły te metalowe, jednak obecnie są coraz częściej wypierane przez modele gumowe. W przypadku różnego typu prac w trudnym i wymagającym terenie, rewelacyjnie sprawdzają się gąsienice stalowe, ale pod kątem żywotności zdecydowanie góruje ich gumowy odpowiednik. Na rynku znajdują się również nakładki gumowe na stalowe gąsienice, co jest godną polecenia alternatywą.

Dobrze znane gąsienice stalowe – co przemawia na ich korzyść?

W różnego typu maszynach budowlanych i rolniczych od wielu lat wykorzystuje się solidne gąsienice stalowe. Jak wiadomo, stal jest jednym z najtrwalszych materiałów, a prace koparką z kolei są niezwykle wymagające. Bardzo ważną kwestią będzie jakość stali użytej do produkcji gąsienic. Im jest ona wyższa, tym oczywiście można mówić o większej solidności i wytrzymałości. Najlepsza będzie stal hartowana, co przekłada się na zwiększoną odporność na ścieranie i odkształcenia. Podatność na uszkodzenia mechaniczne, w tym na złamania, również zostaje w tym przypadku zredukowana. Na korzyść gąsienic stalowych przemawia również dostępność – nie ma żadnego problemu z ich zakupem ze względu na dużą popularność. Tym bardziej, jeśli posiada się często spotykany i używany model koparki. Producenci mają bogaty i zróżnicowany asortyment, wobec czego zwykle czas realizacji zamówienia nie jest długi.

W przypadku gąsienic stalowych można mówić o długoterminowej inwestycji, gdyż ze względu na swoją wytrzymałość są w stanie służyć użytkownikowi przez długi czas liczony w latach. Okazuje się, że modele stalowe są ponad dwukrotnie wytrzymalsze od tych gumowych. Jeśli chcemy uzyskać jeszcze bardziej uniwersalną maszynę, to sposobem na zwiększenie wachlarzu jej zastosowania będzie zainwestowanie w nasadki gumowe. Przełoży się to na możliwość użytkowania koparki na przeróżnych powierzchniach. Zniknie też problem z niszczeniem podłoża w postaci trawnika czy kostki brukowej. Osoby poszukujące sprzętu, który poradzi sobie nawet w tych najbardziej wymagających warunkach, powinny zainteresować się właśnie gąsienicami stalowymi. Do ich zalet można zaliczyć prostą instalację, bez potrzeby wymieniania części znajdujących się w podwoziu.

Guma lepsza od stali?

Jeśli chodzi o układ gąsienicy gumowej, to jest on bardzo podobny to tej stalowej. W każdym z nich można mówić o obecności metalowych podzespołów, które służą do przenoszenia napędu. Modele gumowe w dużym stopniu mają konstrukcję metalową – z surowca tego wykonany jest zarówno rdzeń, jak i kord. Gumowe są elementy cierne, przez co ma miejsce mniejsze oddziaływanie na podłoże, po którym porusza się koparka. Przekłada się to na mniejsze szkody, gdyż gąsienica gumowa nie niszczy tak bardzo terenu, jak modele stalowe. Mniej stali skutkuje również niższą wagą całego urządzenia. Zredukowana masa daje więcej możliwości, szczególnie w przypadku specjalistycznych prac. Zaletą zastosowania elementów gumowych jest mocniejsze zespolenie wszystkich części znajdujących się w gąsienicy. Ma to też dodatkowy plus, a mianowicie zmniejsza się ryzyko jej uszkodzenia.

Jako że guma charakteryzuje się tarciem o wiele większym niż metal, poruszanie się koparką wyposażoną w gąsienicę gumową staje się się dużo łatwiejsze. Przekłada się to na większy komfort użytkowania i usprawnienie przeprowadzanych prac, czyli w efekcie na oszczędność czasu. Na korzyść gąsienic gumowych przemawia też cichsza praca, co wynika z redukcji drgań i hałasu. W przypadku płytek stalowych układ napędowy maszyny jest dużo bardziej hałaśliwy. Użytkowanie modeli gumowych pozwala wobec tego poprawić komfort pracy, ale nie tylko – można też mówić o wydłużonej żywotności urządzenia. Co więcej, gąsienice gumowe podlegają wymianie na skutek zużycia, co również jest sporym plusem. Wysokiej jakości produkty oferuje firma Entrack – można znaleźć je na stronie WWW https://entrack.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *