Jaki stół i krzesła do jadalni wybrać?

Jadalnia to pomieszczenie, w którym spędzamy czas w gronie rodzinnym, spożywając posiłki. Jeśli brakuje nam odpowiedniej ilości miejsca, może również pełnić funkcję salonu. Niezwykle ważnym aspektem przy urządzaniu jadalni jest dobór odpowiedniego stołu oraz krzeseł, które w końcu będą głównymi meblami wykorzystywanymi w tym pomieszczeniu.

Jaki stół wybrać?

Stół w jadalni musi być nie tylko praktyczny, ale również dopasowany do możliwości wnętrza. Nie każdy stół spełni bowiem swoje funkcje. Weźmy pod uwagę ułożenie pozostałych mebli w salonie, wielkość pomieszczenia czy jego wystrój. W przypadku jadalni o niewielkich rozmiarach, dobrze sprawdzi się łatwa, przy której może usiąść co najmniej kilka osób, przy jednoczesnej oszczędności przestrzeni. Innym pomysłem może być stół rozkładany, który w razie potrzeby można powiększyć o kilkadziesiąt centymetrów, jednak na co dzień wystarczą jego podstawowe wymiary. Stół owalny lub prostokątny nadaje się do dużych jadalni, w których może zająć centralne miejsce i będzie się dzięki temu estetycznie prezentował. Wysokość blatów jadalnianych jest raczej uniwersalna i dzięki temu stół można łatwo dopasować do krzeseł. Przy wyborze stołu weźmy pod uwagę również jego kolor i strukturę – warto, by pasował do pozostałych mebli znajdujących się w pomieszczeniu lub współgrał z nimi na zasadzie kontrastu.

Wybór krzeseł

Dobrze jest wybierać krzesła razem ze stołem, dzięki czemu można dobrać je idealnie pod względem kolorystycznym. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien siedzieć ok. 45-49 centymetrów względem podłogi, by czuć się wygodnie. Producenci krzeseł biorą pod uwagę te zalecenia, jednak najlepiej jest usiąść na krześle przy stole, zanim zdecydujemy się na zakup. Krzesła tapicerowane są wygodne, jednak mogą się brudzić w miarę użytkowania. Alternatywą są krzesła drewniane, na które można kupić specjalne materiałowe siedziska – zwiększają one komfort podczas siedzenia, a do tego można je łatwo wyprać. Ostateczny wybór zawsze należy jednak do klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *