Jakie warunki powinny być spełnione przy budowie sauny?

Sauna to doskonałe źródło relaksu oraz zdrowia i dobrego samopoczucia. Aby móc cieszyć się z tych korzyści, podczas jej projektowania i montażu należy spełnić jednak szereg istotnych wymogów technicznych. W ramach niniejszego artykułu wskazujemy najważniejsze z nich, a także podpowiadamy, w jaki sposób można ułatwić sobie proces pozyskiwania tego rozwiązania.

Najważniejsze warunki techniczne saun

Najbardziej podstawowy wymóg, jaki należy spełnić w kontekście własnej sauny to jej właściwa wentylacja. Tę uzyskuje się zwykle poprzez podłączenie kabiny do wentylacji pomieszczenia, wewnątrz którego ma być ona obecna. Świetną opcją pod tym względem wydają się także sauny zewnętrzne, w przypadku których efektywne wentylowanie jest z oczywistych względów znacząco ułatwione.

Wracając jednak do poruszonego tematu, kolejną kwestią jest umiejscowienie wlotu przewodów wentylacyjnych. Ten powinien znaleźć się pod piecem sauny. Wylot z kolei warto umieścić po stronie przeciwległej, bezpośrednio w konstrukcji sufitu albo w obrębie ścianki tuż pod sufitem. Jednocześnie trzeba też pamiętać, że zgodnie z ogólnymi wskazaniami, wylot oraz wlot wentylacyjny powinny być identyczne pod względem swoich średnic.

Kolejna ważna kwestia to również instalacja urządzeń elektrycznych obecnych w saunie. Każde z nich należy wyposażyć przede wszystkim w odpowiednio dobrane obwody przewodów oraz różnicowo-prądowe zabezpieczenia. Dodatkowo obwód elektryczny w przypadku wszystkich urządzeń powinien być oddzielny.

Idąc dalej, należy też zadbać o utrzymaniu właściwej (zwykle od 20 do 50 mm) odległości między kabiną a ścianami pomieszczeń, a także o dobrą termoizolację. Ostatni z tych czynników przekłada się bezpośrednio na efektywność nagrzewania się kabiny i ilość traconej w ramach tego procesu energii, a zatem wywiera również istotny wpływ na koszty eksploatacji.

Na koniec warto jeszcze odnieść się do kwestii mocy pieca. Ten w uśrednieniu powinien dla każdego metra sześciennego sauny zapewniać ok. 1 kW mocy.

Sauna zbudowana samodzielnie czy gotowe rozwiązanie?

Jak widać, istnieje bardzo wiele rozmaitych, wymagających technicznej wiedzy czynników, które należy brać pod uwagę przy budowie sauny. W związku z tym, że wpływają one nie tylko na koszty inwestycji czy zapewniany przez nią komfort, ale przede wszystkim również na bezpieczeństwo użytkowników, projekt, montaż i finalnie podłączenie tego rozwiązania warto powierzyć specjalizującym się w tym zakresie podmiotom. Jednym z wartych polecenia jest na pewno firma VINGBERG – jedyny producent w Polsce dostarczający nowoczesne oraz tradycyjne sauny zewnętrzne wykonane na bazie starannie selekcjonowanej fińskiej sosny ThermoWood®.

Świetnym przykładem możliwości wspomnianej firmy może być chociażby zestaw ogrodowy Akka Comfort. Produkt ten jest maksymalnie zoptymalizowany pod kątem wszystkich wyszczególnionych wcześniej wymogów, oferując pełnię bezpieczeństwa, niskie koszty eksploatacji, dużą wygodę i funkcjonalność, a także możliwość regularnego użytkowania bez względu na porę roku. Gorąco zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą producenta VINGBERG.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *