Ubrania odblaskowe do remontów i na budowę. Kiedy i jakie się przydadzą?

Budowa nowego domu, a nawet przeprowadzenie prac remontowych, wiąże się z koniecznością przygotowania odpowiedniego sprzętu. Przede wszystkim trzeba zgromadzić materiały budowlane oraz potrzebne narzędzia. Z punktu widzenia samej pracy równie ważny jest jednak odpowiedni strój.

Pierwszym pomysłem w takiej sytuacji jest klasyczna odzież robocza wykonana z solidnych materiałów. Dzięki niej nie trzeba brudzić prywatnych ubrań. W wielu przypadkach przydadzą się jednak również ubrania robocze odblaskowe. Profesjonalna odzież ostrzegawcza może pomóc w uniknięciu niebezpiecznych sytuacji na placu budowy lub w trakcie remontu.

W jakich przypadkach przydadzą się ubrania odblaskowe?

Ubrania ostrzegawcze na placu budowy są obowiązkowe dla wielu grup pracowników. Trzeba je zakładać wszędzie tam, gdzie wjeżdża tak zwany ciężki sprzęt. W pobliżu koparek, dźwigów czy innych maszyn należy zadbać o dodatkową widoczność. Tak samo powinni się zachowywać prywatni inwestorzy, którzy na przykład zamawiają koparkę do prac koło domu. Odblaski w takim przypadku mogą uratować życie.

Ubrania odblaskowe obowiązują również wszystkich operatorów maszyn i pojazdów. Jeśli na budowę przyjeżdża walec czy inna tego typu maszyna, sprawdźmy, czy jest kierowana przez osobę ubraną w ostrzegawczy trykot.

Na ubrania odblaskowe warto zdecydować się również w czasie wykonywania prac w pobliżu drogi. Przepisy zobowiązują do takiego stroju robotników drogowych. Ale nawet jeśli samodzielnie przekopujemy rów czy podsypujemy podjazd, warto zdecydować się na założenie takiego stroju. Wówczas będziemy lepiej widoczni dla każdego kierowcy. Ma to szczególne znaczenie w dni z zachmurzeniem czy mgłą.

Odblaski przydadzą się też w czasie remontu. Powinno się je zakładać wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko uderzenia o wystające elementy. A tych w czasie prac remontowych zwykle nie brakuje. Dzięki temu możemy uniknąć uderzenia drabiną czy panelami, które będzie przenosić członek ekipy remontowej. Dzięki odblaskom nawet kątem oka prędzej nas zauważy.

Na jakie ubrania ostrzegawcze zdecydować się na budowie?

By ubrania odblaskowe spełniały swoją funkcję, powinny być wyposażone w taśmy z odblaskami, a także spore fragmenty materiału we fluorescencyjnym kolorze. Zgodnie z przepisami ma być on żółty, czerwony lub pomarańczowo-czerwony – to właśnie takie barwy najbardziej rzucają się w oczy.

Najprostszym ubraniem ostrzegawczym jest kamizelka odblaskowa. Można łatwo zarzucić ją na plecy, nie trzeba się przebierać. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy tylko z rzadka muszą zakładać odblaski. Podobną funkcję może pełnić odblaskowa czapka z daszkiem.

W innych przypadkach lepsze będzie postawienie na bardziej rozbudowane ubrania. Na chłodniejsze dni przyda się kurtka ostrzegawcza. Warto w nią zainwestować, bo cena jej zakupu jest zbliżona do standardowych kurtek roboczych.

Latem świetnie sprawdzają się zaś odblaskowe T-shirty. Nawet w gorące dni będzie w nich przyjemnie, nie trzeba wtedy narzucać na siebie dodatkowej kamizelki. Więcej porad dotyczących ubrań, które przydadzą się w czasie majsterkowania, znajdziesz w artykule pod adresem https://www.agroprzylesie.pl/ubrania-robocze-ktore-przydadza-sie-w-czasie-majsterkowania.

Dodatkowy sprzęt BHP na budowę i prace remontowe

O widoczność na budowie i w czasie remontów mogą zadbać także odblaskowe gadżety. Należą do nich na przykład opaski na rękę z odblaskami. Zwykle są wyposażone dodatkowo we własne źródło światła, emitujące pulsujące promienie. Miłośnikom klasycznych spodni roboczych mogą przydać się z kolei odblaskowe szelki – te i inne artykuły ostrzegawcze można znaleźć na https://www.sprzetbhp.pl/.

W czasie przygotowań sprzętu na budowę i remont warto pomyśleć także o kilku innych artykułach BHP. Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa bardzo ważne będą ochronniki uszu, czyli popularne nauszniki.

Nawet jeśli na pozór hałas nam nie przeszkadza, długie słuchanie warkotu maszyn z pewnością nie wpłynie dobrze na nasze samopoczucie. Przy pracach remontowych ze szlifierką czy spawarką konieczne będą zaś okulary ochronne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *