Remont mieszkania, o czym warto pamiętać?

Każdy z nas, co kilka lat musi przeprowadzić remont mieszkania. Zazwyczaj nie lubimy remontów, bo wprowadzają one pewną dezorganizację w życie i wymagają sporych nakładów pieniężnych, jednak przy dobrym planie, możemy to wszystko przeprowadzić w miarę sprawnie i szybko.

Plan remontu

Planowanie remontu zaczynamy od podjęcia decyzji czy będziemy go realizować samodzielnie czy zlecimy to zadanie ekipie remontowej. Jeśli prace ma wykonywać ktoś z zewnątrz to warto już kilka miesięcy wcześniej zarezerwować sobie termin.
Bardzo ważnym etapem planowania będzie określenie budżetu i zakresu prac. Najwygodniej jest oczywiście robić jeden generalny remont jednak nie zawsze pozwalają na to środki finansowe. Dobrze jest, więc wypisać sobie na kartce, co będziemy wymieniać, jakie materiały i meble musimy dokupić. Następnie należy wykonać wstępny kosztorys poprzedzony wizytami w sklepie. Częściowo można wspierać się sklepami internetowymi. Taki kosztorys należy traktować orientacyjnie. Warto mieć na uwadze, że w praktyce zwykle okazuje się, że do wyliczonej kwoty trzeba dodać około 20%.

Jak przygotować się do remontu?

Jeśli mamy go wykonywać samodzielnie trzeba zadbać o wolne w pracy. Dobrze jest też zorganizować sobie pomoc w postaci kolegi czy szwagra. Zanim do remontu dojdzie trzeba gdzieś przenieść używane przedmioty i przygotować ściany, podłogi. Rodzinę najlepiej jest na ten czas wysłać na urlop. Do remontu będą nam, więc potrzebne pudła kartonowe, folie malarskie, worki na odpady. Warto też pomyśleć o większym samochodzie, który przyda się do przewożenia materiałów budowlanych. Należy również zrobić przegląd dostępnych w domu narzędzi i maszyn budowlanych. Dobrze jest sprawdzić czy nasza wiertarka działa a piły są wystarczająco ostre. Zawczasu trzeba sprawdzić czy w naszej wspólnocie mieszkaniowej wolno pozbywać się odpadów poremontowych a jeśli nie, to gdzie jest miejsce ich prawidłowego składowania. Gdy remont zapowiada się na dłuższy czas w dobrym tonie jest także uprzedzić sąsiadów, że będą występować niedogodności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *