Sprzątanie mieszkania – czy trzeba robić to samemu?

Sprzątanie mieszkania dla jednych stanowi całkiem przyjemną formę spędzania czasu, dla drugich jest jednym z najmniejszych przyjemnych obowiązków. W przypadku tych drugich problem rośnie wraz z wielkością mieszkania – o domu już nie wspominając. No, ale niestety wynajęcie osoby do sprzątania nie jest takie proste i pozwolić sobie na to mogą tylko milionerzy, prawda? Właśnie, że nie!

Poziom życia rośnie coraz szybciej. Coraz bardziej doceniamy także swój czas. Dlatego popularność wynajęcia osoby, która posprząta nasz dom stale rośnie. W końcu jeśli czas to pieniądz to można go kupić przy pomocy innej waluty. W dodatku boli to znacznie mniej gdy zdamy sobie sprawę, że wynajęcie osoby do sprzątania wcale nie jest takie drogie, jak mogłoby się wydawać.

Kto powinien zdecydować się na skorzystanie z usługi sprzątania?

Należy zacząć od kilku ważnych informacji: osoba sprzątająca nie musi pracować u nas na etacie. Bez większego problemu powinniśmy znaleźć osobę (albo profesjonalną firmę zatrudniającą wiele osób), która zgodzi się podjąć pojedynczego zlecenia. Ponadto warto zastanowić się dokładnie czego potrzebujemy. Czy chcielibyśmy kogoś, kto wyręczy nas przy odkurzaniu i myciu podłóg? A może potrzebujemy pomocy przy wyczyszczeniu mieszkania po remoncie, albo kogoś do wyprania tapicerek i dywanów?

Sprzątanie jest bardzo szeroko pojętym terminem. Skorzystać z usług osób zajmujących się czyszczeniem mogą osoby, które dopiero co odświeżyły (wyremontowały) mieszkanie, chcą pozbyć się części obowiązków, albo najzwyczajniej w świecie nie dadzą same rady.

Firmy czyszczące bardzo często zajmują się także opróżnianiem piwnic, strychów czy uprzątaniem podwórek.

Gdzie szukać osoby do sprzątania?

Jeśli chodzi o internetowe ogłoszenia sprzątanie mieszkania jest bardzo popularną kategorią. Swoje oferty w niej umieszczają bardzo często firmy ze sporym doświadczeniem, a także osoby prywatne szukające dodatkowego zajęcia. Dlatego też internetowe portale ogłoszeniowe stanowią doskonałe miejsce do rozpoczęcia poszukiwań.

Alternatywnymi formami są te nieco bardziej tradycyjne – ogłoszenia w lokalnej prasie, na tablicach i słupach ogłoszeniowych czy też wiecznie żywa poczta pantoflowa.

Ile kosztuje sprzątanie mieszkania?

Co do cen sprzątania nie da się podać żadnych konkretnych sum. Na finalną cenę ma wpływ całkiem sporo czynników takich jak:

  • wielkość mieszkania,
  • zakres prac (podstawowe czy też kompleksowe czyszczenie, albo konkretne działanie jak pranie tapicerek),
  • stopień zabrudzenia mieszkania,
  • koszt środków czystości (po stronie klienta czy zleceniodawcy),
  • lokalizacja.

Nikogo nie powinno zdziwić, że najwyższe ceny za tego typu usługi zwykle spotkamy w Warszawie. Zdecydowanie korzystniej wypadają jeśli chodzi o koszt sprzątania Poznań oraz Szczecin.

Stawki za czyszczenie mieszkania oscylują od około 100 złotych (lub nawet mniej) w przypadku standardowego sprzątania 1-2 pokoi do nawet 300 złotych za kompleksowe czyszczenie większego lokalu. Ceny są oczywiście niższe jeśli decydujemy się na cykliczną współpracę z daną osobą, bądź firmą.

Czy to dużo? Wszystko zależy od klienta. Dla jednego stówa za umycie podłogi i wytarcie kurzy to sporo, a drugi bez wahania postanowi wydać 350 złotych za dokładne wyczyszczenie swojego domu. Warto jednak przynajmniej rozważyć tę opcję i zastanowić się czy wynajęcie kogoś do posprzątania nie ułatwi nam życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *