Tanie odwodnienia liniowe – czy na tym systemie warto oszczędzać?

Budowa odwodnienia liniowego jest wymagającym przedsięwzięciem, gdyż na początkowym etapie wymaga przemyślenia oraz sporządzenia odpowiedniego projektu. Istotną kwestią jest też zakup potrzebnych do jego budowy części o dobrze dobranych parametrach. W artykule poruszymy kwestię dotyczącą tego, od czego zależy koszt budowy odwodnienia liniowego, wyjaśnimy także dlaczego nie warto oszczędzać na odwodnieniu.

Januszom oszczędzania mówimy nie!

Już na wstępie możemy powiedzieć, że oszczędzanie na budowie odpływu liniowego czy wyborze potrzebnych do niego elementów nie jest dobrym pomysłem. Przygotowanie projektu jego budowy oraz dobór najwyższej jakości części są w etapie przygotowań jednym z ważniejszych zadań. Otrzymując gotowy projekt oraz kupując części do instalacji systemu odwadniającego, powinniśmy mieć pewność, że będzie on niezawodny. Odwodnienie, dzięki odpowiednio dobranym parametrom, posłuży przez długi czas, sprawnie odprowadzając wodę w wyznaczone miejsce.

Pamiętajmy, że odwodnienie jest niezwykle ważnym elementem każdej posesji czy łazienki, dlatego zadbajmy o to, by instalacja była jak najlepszej jakości. Postawmy na kupno zestawu od sprawdzonego dostawcy, a do montażu koniecznie zatrudnijmy osoby mające doświadczenie przy wykonywaniu tego typu prac. Fachowe rady konsultanta firmowego, wybranie produktów najwyższej jakości oraz zatrudnienie „złotej rączki” są kluczową kwestią w budowie odwodnień liniowych.

Wysoka jakość czy pozorna oszczędność?

Przed zakupem części warto dokładnie przeanalizować kwestię doboru potrzebnych elementów do miejsca, w którym ma zostać wykonany odpływ. Często do jego budowy stosujemy zestaw, kierując się głównie ceną, a nie wymaganymi parametrami.

Bardzo częstą praktyką wśród kupujących jest wybór zestawu odwadniającego z powodu jego niskiej ceny lub ładnego wyglądu, bez zastanowienia się nad tym, jaka jest jego maksymalna przepustowość. Często okazuje się wtedy, że wybrany przez nas tani odpływ nie ma wystarczającej ilości otworów w pokrywie rusztu, która sprawniej odprowadziłaby wodę. Innym przykładem może być też zbyt mała średnica wylotowa syfonu, która jest gwarancją zalanej łazienki, garażu czy podwórza. Dobór wysokiej jakości części może takim zalaniom zapobiec. Dzięki naszej inwestycji podczas zakupu, unikniemy nieprzyjemnych sytuacji, takich jak niebezpieczne poślizgnięcia czy wydatki na osuszanie czy też remont zniszczonych pomieszczeń. Powinniśmy uświadomić sobie, że w przypadku wynajmu mieszkania, będziemy także odpowiedzialni za szkody wyrządzone u naszych sąsiadów.

Ważną kwestią jest materiał, z którego wykonany jest ruszt odwodnienia – wybierzmy taki, który jest odporny na rdzewienie, najlepiej wykonany ze stali nierdzewnej lub innego materiału, który posłuży w dobrym stanie wiele lat. Nie kupujmy tanich rusztów, to tylko pozorna oszczędność, która pociągnie dodatkowy koszt w przyszłości w przypadku konieczności jego wymiany, jeśli zardzewieje.

Zastosowanie materiałów złej jakości może być przyczyną większych uszkodzeń systemów odwodnień liniowych. Odwodnienie danej klasy, które świetnie sprawdzi się w garażu, niekoniecznie będzie odpowiednie do montażu przy bramie wjazdowej, gdzie przekroczony przez większy samochód dostawczy, nacisk może uszkodzić jego strukturę. Klasa odwodnień stosowna do instalacji w bramie wjazdowej to minimum C250, najlepiej z żeliwnym rusztem.

Przy zakupie zwróćmy uwagę na to, czy czyszczenie odpływu nie sprawi nam żadnego problemu. Zdejmowany ruszt powinien dawać możliwość wyczyszczenia znajdujących się w nim syfonu i rynienki – warto dołożyć kilka zł więcej na taki zestaw. Wyjmowane sitko wyłapie zanieczyszczenia, co znacznie przyspieszy porządki i zapewni nieskazitelną czystość w każdym zakamarku odpływu.

Minimalna kwota, którą należy zainwestować w zestaw do montażu odpływu

Koszt najtańszych zestawów do budowy odpływów łazienkowych wynosi ok. 100-200 zł, mogą okazać się jednak nietrafionym zakupem. Inwestycja w dobrej klasy zestaw daje nam gwarancję jakości i trwałości, zatem warto wydać ok. 1000 zł lub – jeśli mamy taką potrzebę – kwotę wyższą. Taka inwestycja się opłaci, bo posłuży nam przez lata.

Najniższą kwota jaką wydamy na budowę dobrej jakości odpływu liniowego garażowego to ok. 600 zł, należy jednak przewidzieć czy potrzebujemy tylko jednego zestawu, czy konieczny będzie zakup dwóch.

Wyższy koszt budowy odwodnień liniowych, szczególnie łazienkowych, często zależy od nas samych. Chcąc zbudować estetyczne wnętrze, często wybieramy ruszty wykonane z drogich materiałów lub wyposażone w oświetlenie LED. Jeśli mamy zamiar zaoszczędzić, wybierzmy rozwiązania tańsze. Nigdy jednak nie oszczędzajmy na jakości zestawów do budowy odwodnień. W przekonaniu tym umocni nas dodatkowo, że oszczędzamy już wystarczającą ilość pieniędzy, nie musząc dokonać zakupu brodzika czy kabiny prysznicowej.

Kupujmy tylko sprawdzone produkty! Pierwszą ważną kwestią jest zakup elementów do budowy odwodnień liniowych dobrej jakości. Zadbajmy o to, by instalacja odwodnienia była jak najlepiej dopasowana do miejsca swojego przeznaczenia. Weźmy również pod uwagę materiały użyte do produkcji odwodnień – w przypadku odwodnienia łazienkowego, sprawdźmy czy to wysokiej jakości stal nierdzewna. Zweryfikujmy, czy wybrana przepustowość odwodnienia oraz średnica wylotowa syfonu sprawdzą się w miejscu, gdzie pragniemy umieścić instalację. Zainwestujmy w wyjmowane części instalacji – wydamy trochę więcej, ale zapewnimy że cała nasza łazienka będzie lśnić czystością!

Konsultacja merytoryczna artykułu: https://www.bielbet.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *