Jak rozpoznać, kiedy okna nadają się do wymiany ?

Drewniane, PVC, aluminiowe, a może stworzone z połączenia różnych materiałów? Mowa o oknach, które montujemy w naszych domach i mieszkaniach. Pomimo iż produkuje się okna wieloletnie, z pewnością kiedyś przyjdzie taki moment, w którym trzeba będzie je wymienić. A może posiadacie w swoich mieszkaniach witryny, które pamiętają jeszcze czasy wcześniejszego pokolenia i zastanawiacie się, czy już przyszła pora na nowe? Na wszystkie te pytania postaramy się znaleźć odpowiedź w dzisiejszym artykule.

Co może być powodem wymiany okien?

Jak zapewne się Państwo domyślają, nie ma uniwersalnego okresu przydatności okien do użytku. W tym przypadku czas wykorzystywania będzie zależał w głównej mierze od materiałów, z których wykonuje się witryny. Przykładowo – okna drewniane będą prawdopodobnie mniej trwałe, niż okna aluminiowe, chociaż to również nie musi być reguła! Nie bez znaczenia będzie także sam producent! Jak w przypadku większości artykułów dostępnych na rynku, znajdą się takie firmy, które oferują lepszą i gorsza jakość! Trzeba wziąć pod uwagę, że czasami okna trzeba wymienić ze względu na upływ czasu, innym razem powodem będą zniszczenia mechaniczne!

Uszkodzone okna – przyczyny

Pierwszą i zdecydowanie najpowszechniejszą przyczyną predysponującą okna do wymiany będzie wypaczona rama okienna. W niektórych przypadkach jest to wada fabryczna, w innych skutek oddziaływania czasu. Powodem do wymiany okien może być np. wygięcie ramy ze względu na oddziaływanie temperatury lub zły montaż. Niezależnie od przyczyny, z pewnością skutki wiążą się z rozszczelnieniem okna, a co za tym idzie, utraceniem przez nie podstawowej funkcji, jaką jest termoregulacją. Podobna sytuacja może nastąpić wskutek uszkodzeń mechanicznych. Bardzo poważnym problemem może być pęknięcie szyby! Pomimo że obecnie szyby okienne produkuje się z bardzo trwałego kilkuwarstwowego szkła, pamiętajmy, że nie są one pancerne – w przypadku mocnego uderzenia lub siły nacisku, z pewnością nastąpi pęknięcie. Na szczęście nie oznacza to konieczności wymiany całego okna – w większości przypadków wystarczy wstawić nową szybę!

Skorzystaj z pomocy fachowców!

Jeżeli jednak nie nastąpi żadne widoczne uszkodzenie, w jaki sposób możemy rozpoznać, że okno powinno zostać wymienione? Nikt nie wymaga od nas takiej wiedzy! W firmach takich jak Ekoplast da się zamówić wizytę specjalisty, który spojrzy na sprawę fachowym okiem i oceni, czy okna trzeba wymienić, czy też można jeszcze poczekać. Taka porada przyda się również w przypadku wymiany starych okien na nowe. Wizyta specjalistów naturalnie będzie potrzebna także już w samym procesie zakupu, kiedy to trzeba będzie zdjąć rozmiary konieczne do zaprojektowania nowych okiennic!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *