Basen stelażowy czy rozporowy – co wybrać do ogrodu?

Stelażowe i rozporowe baseny ogrodowe to najpopularniejsze rodzaje przenośnych basenów. Są świetną alternatywną dla tradycyjnych basenów murowanych, których budowa pochłania mnóstwo czasu i pieniędzy.

Osoby decydujące się na zakup przenośnego basenu do ogrodu często zastanawiają się, czy lepszym rozwiązaniem będzie stelażowy, czy rozporowy basen ogrodowy. Oba rozwiązania mają sporo zalet. Kluczową kwestią jest w tym momencie określenie własnych potrzeb oraz budżetu, jaki można przeznaczyć na zakup zbiornika.

Rozporowe i stelażowe baseny ogrodowe – najważniejsze różnice

Podstawowym aspektem odróżniającym baseny ogrodowe stalowe i rozporowe jest konstrukcja. Stelażowy basen ogrodowy – jak sama nazwa wskazuje – posiada konstrukcję bazującą na metalowym stelażu. Z kolei modele rozporowe są zbudowane w taki sposób, że pod wpływem nacisku wody wypełniającej zbiornik ścianki prostują się i usztywniają. Kolejna kwestia dotyczy rozmiarów i pojemności. Baseny stelażowe i rozporowe dostępne w sklepie S-MUMO występują w wielu rozmiarach, niemniej stelażowy basen ogrodowy ma tę przewagę nad rozporowym, że jest bardziej pojemny. Korzystać może z niego jednocześnie nawet kilkanaście osób, a dzięki niezwykle wytrzymałej i stabilnej konstrukcji nie ma zagrożenia związanego z wywróceniem zbiornika. Z kolei rozporowy basen ogrodowy jest łatwiejszy i tańszy w montażu, ponieważ przy modelach stelażowych zalecane jest wykonanie betonowej podmurówki. Różnic należy też upatrywać w cenach – baseny ze stelażem są droższe od rozporowych.

Basen a wielkość działki

Wielkość działki to bardzo ważne kryterium wpływające na wybór odpowiedniego basenu do ogrodu. Baseny stelażowe odznaczające się dosyć pokaźnymi rozmiarami wymagają sporo miejsca, w związku z czym nie nadają się do małych ogrodów. Inaczej natomiast sprawa wygląda z basenami rozporowymi, które spokojnie zmieszczą się na mniejszych działkach. Łatwiej też je złożyć i przechowywać w okresie zimowym. Z kolei baseny stelażowe są na ogół przystosowane do zimowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *