Czy hulajnoga elektryczna jest bezpieczna dla dziecka?

Hulajnogi elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. Pozwalają na szybkie przemieszczanie się, ale też są doskonałą formą rozrywki, sprawiającą użytkownikom niezłą frajdę. Hulajnoga, kojarzona dotąd głównie z zabawką dla dzieci, dzięki wyposażeniu w akumulator nabrała więc nowego charakteru. Prędkość, nowoczesny design i osiągi sprawiają, że chcą ją mieć nie tylko dorośli, ale też i dzieci. Czy hulajnoga elektryczna jest bezpieczna dla dziecka? Czy istnieją jakiekolwiek przepisy regulujące jazdę na hulajnodze przez najmłodszych? I tak, i nie. Niestety większość odpowiedzialności za dzieci korzystające z hulajnogi elektrycznej spada na opiekunów.

Hulajnoga elektryczna – czy mogą jeździć nią dzieci?

Niestety najmłodsze dzieci, tj., do ukończenia 10 roku życia, nie mogą jeździć na hulajnogach z napędem elektrycznym. Hulajnoga elektryczna może być wykorzystywana przez starsze dzieci i młodzież (11-18 lat). Warunkiem jest posiadanie ważnej karty rowerowej. Zdrowy rozsądek jest w tej kwestii najważniejszy – dziecko powinno znać przepisy o ruchu drogowym, żeby nie mknąć ślepo po chodniku. Niebezpieczeństwo czyha tuż za rogiem, nieprzewidziane zatrzymanie pieszego na chodniku, osoba wychodząca zza rogu – to wszystko może doprowadzić do kolizji i niebezpiecznych urazów.

Jakie hulajnogi elektryczne wybrać dla dzieci?

Hulajnoga elektryczna powinna być przede wszystkim dostosowana do dziecka. Jego wzrostu, wagi i umiejętności. Dla niższego dziecka odpowiedni będzie lżejszy i mniejszy model – kierownica powinna sięgać do klatki piersiowej. Na rynku jest wiele modeli i zdecydowanie jest z czego wybierać. Hulajnoga dwukołowa będzie zdecydowanie mniej stabilna i cięższa do prowadzenia niż hulajnoga trójkołowa, która dla dziecka może okazać się ułatwieniem. Zwróć również uwagę na moc silnika, która przełoży się na maksymalną prędkość, z którą będzie poruszała się hulajnoga elektryczna. Oglądając dany model pamiętaj, że hulajnogi elektryczne posiadają specyfikację, w której określone są parametry, ale też często minimalny wiek i wzrost użytkownika.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy na hulajnodze elektrycznej?

Zacznij przede wszystkim od uświadomienia dziecka, co do możliwości i zagrożeń jakie niesie za sobą korzystanie z hulajnogi. Nie pozwalaj dziecku od razu wyjechać na chodnik, by mogło pochwalić się kolegom. Niech najpierw pojeździ kilka dni po podwórku czy podjeździe, oswoi się, niech złapie wprawę i niezbędne zdolności poruszania się na hulajnodze.

Drugą kwestią są przepisy, które nie regulują większości zagadnień związanych z jazdą na hulajnodze. Ważne, by na przykład dziecko posiadało na głowie kask, który uchroni je przed ewentualnymi urazami.

Bezpieczeństwo jazdy jest najważniejsze. Zainwestuj w model, który będzie przeznaczony dla dzieci. Producenci, tworzący hulajnogi elektryczne dla dzieci, kuszą wyglądem, kolorystyką, ale też stawiają na bezpieczeństwo korzystania ze sprzętu przez najmłodszych! Pozwól dziecku cieszyć się frajdą, którą czerpie z jazdy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *