Hortensje ogrodowe – sadzenie, pielęgnacja, podlewanie

Sadzenie

Hortensje ogrodowe to rośliny, które można sadzić przez cały sezon, czyli od wczesnej wiosny aż po jesień. Bardziej istotne w ich przypadku jest miejsce – należy wybrać te słoneczne lub w półcieniu, dzięki czemu będą lepiej kwitnąć. Krzew preferuje glebę, której pH wynosi 5,5-6,0, czyli lekko kwaśne, a najlepiej rozwija się na przepuszczalnej, wilgotnej i próchniczej. Poziom kwasowości jest w tym przypadku o tyle ważny, ponieważ ma wpływ na odcień kwiatu hortensji, zasadowy sprawia, iż są czerwone, natomiast kwaśny nadaje im niebieski bądź fioletowy.

Przed przystąpieniem należy odchwaścić glebę oraz ją spulchnić, by stała się napowietrzona oraz wilgotna. Dół do posadzenia rośliny powinien być dwa razy głębszy niż bryła korzeniowa. Pomiędzy sadzonkami należy zachować mniej więcej 1 m odstępu. Przed wyjęciem hortensji ogrodowej z doniczki trzeba ją podlać, a po posadzeniu uformować podłoże wokół tak, by przypominało kształt miski, by mogła się tam zatrzymywać woda. Kolejny krok to ponowne podlanie krzewu oraz rozłożenie ściółki wokół niego.

Pielęgnacja

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych krzewu należy nawożenie, ze względu na spore zapotrzebowanie pokarmowe. Podczas wzrostu i kwitnienia zaleca się używanie nawozu do hortensji, ponieważ dostarcza on wszelkich mikro- i makroelementów, ale również reguluje odczyn podłoża na odpowiedni dla tejże rośliny. Nawóz powinno się stosować dwa do trzech razy w trakcie trwania sezonu, najpóźniej do końca sierpnia. Istnieją również nawozy płynne, które stosuje się zależnie od zaleceń raz na siedem do dziesięciu dni.

Podlewanie

Hortensje potrzebują częstego podlewania ze względu na bujne liście i obfite kwiaty, zwłaszcza w okresie kwitnienia, dlatego zarówno w tym okresie, jak wzrostu, krzew należy nawadniać codziennie. W upalne dni lub na piaszczystej glebie łatwo o to, by hortensji ogrodowej zaczęły usychać liście lub kwiatostany, ponieważ jest ona szczególnie wrażliwa na brak wody. Trzeba uważać, by podłoże było wilgotne, ale nie całkowicie zalane. Powinno się również pamiętać, by nie zrosić przypadkiem kwiatów.

TAGI: hortensje w ogrodzie, hortensja bukietowa odmiany, hortensje uprawa, hortensja annabelle, pielęgnacja hortensji, hortensja grandiflora, hortensja bobo, hortensja na pniu, hortensja biała, przycinanie hortensji, przesadzanie hortensji, hortensja rozmnażanie, hortensja cena, hortensja drzewiasta anabelle, kiedy sadzić hortensje, hortensja bukietowa grandiflora, hortensja kosmata, hortensja bukietowa pinky winky, hortensja bukietowa limelight, hortensja polar bear, hortensja przycinanie, hortensja pinki winki, hortensja odmiany, hortensja ogrodowa uprawa, hortensja ogrodowa cena,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *