Jak urządzić przytulną sypialnię?

Sypialnia. Spędzamy w niej co najmniej 1/3 doby. Oczywiste jest więc, by dobrze się w niej spało i zachęcała do wypoczynku.

Wiemy, że w sypialni powinno być łóżko, szafa na ubrania, może zmieści się dodatkowa komoda i szafki przy łóżku. Jak sprawić, by nasza sypialnia zachęcała do wypoczynku i była przytulna? O tym na ogół decydują dodatki i wygląd mebli.

Dobór kolorów w sypialni jest jednym z ważniejszych elementów, decydujących o charakterze miejsca. Warto poświęcić im więcej czasu.

Kolory powinny być dobrane według jednej gamy kolorystycznej, lecz warto senną monotonię pomieszczenia nieco ożywić innymi barwnymi akcentami. Mogą być nieco kontrastowe, lecz nie gryzące się. W sypialniach świetnie wyglądają wszystkie pastele.To pomieszczenie lubi też kolory ciemne, stłumione..

Najważniejszy mebel w sypialni to łóżko. Powinno być wygodne, optymalnie szerokie. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, zainwestujmy w łoże tapicerowane, z obitym miękkim materiałem, pikowanym zagłówkiem. Zamiast szafki nocnej warto postawić mały, np. okrągły stoliczek. Na niej ramka z ulubionym zdjęciem kogoś bardzo bliskiego, mała lampka z abażurem i miejscem na książkę do czytania. Jeżeli mamy miejsce na komodę, to ustawmy na niej ramki ze zdjęciami i świece. Dobrze widziana jest również roślina oczyszczająca powietrze.

Materiały w sypialni powinny nawiązywać do jej charakteru. Do zagłówka skompletujmy narzutę – może być również pikowana, ale znakomicie w tej roli spełniają się miękkie koce. I ostatni element łóżka- poduszki. Dużo poduszek. Mogą być w dopasowanych do zagłówka kolorach, ale też kontrastowych. Tej samej wielkości, albo kilka większych i mniejszych. Jednobarwne lub we wzory. Ważne, by się ładnie z całością komponowały.

Zasłony – w sypialni bardzo wskazane. Nie tylko uchronią nas przed wścibskimi wzrokiem sąsiadów, ale też stworzą przytulny wystrój. Mogą być gładkie lub wzorzyste, lecz wzory nie powinny być intensywne.

Dywan lub dywaniki przy łóżku – bardzo miło jest po przebudzeniu  położyć stopy na czymś miękkim i ciepłym. Sypialniane dywaniki mogą być mechate, grube i mięciutkie.

Oświetlenie w sypialni powinno podkreślać przytulny charakter pomieszczenia. Górne światło rozproszone, małe lampki przy łóżku.

Trzymając się wybranej gamy kolorystycznej, dopasowując do niej miękkie dodatki- koce, poduszki, zasłony, dywaniki, bez problemu i stosunkowo niewielkim kosztem zamienimy naszą sypialnię w ciepłą i przytulną świątynię snu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *