Jak wybrać kino domowe?

Wybór kina domowego to zaraz po wyborze telewizora najważniejsza rzecz do salonu. Niektórzy stawiają na klasykę, czyli wzmacniacz sony i dwie kolumny Unitra. Dźwięk jest wtedy głośny, ale do sali kinowej nie dorównuje. Bardzo często można się spotkać z opinią, że dla kogoś ważny jest obraz, a wystarczający jest dźwięk z obecnych w telewizorze fabrycznych głośników, albo rzeczonych kolumn Unitra. Jeśli jednak chcemy odczuć w pełni film, albo słuchać muzyki w ponadprzeciętnej oprawie, musimy dopasować kino domowe. 

Jednym z dwóch elementów dobrych filmów jest oprawa muzyczna i efekty dźwiękowe. Chcąc poczuć te efekty idziemy do kina. Często jednak film oglądamy w domu. Dlatego, żeby odczuć dźwięki w równie niesamowity sposób co w kinie, należy zbudować własny zestaw kina domowego lub skorzystać z gotowych rozwiązań.

Gotowe rozwiązania

Najczęściej wybór kina domowego ogranicza się do wyboru pomiędzy systemem dźwięku 5.1 a 7.1. Szkoda, bo możemy wybrać jeszcze pomiędzy 11.2 oraz Dolby Atmos (system dźwięku, który może się składać z aż 34 głośników). Najczęściej wybierany system dźwięku, czyli 5.1 w zupełności wystarczy. I będzie czymś więcej niż dwiema kolumnami. Producenci kina domowego dostarczają gotowe rozwiązania wysokiej jakości już w podstawowych wersjach. Należy wystrzegać się marek z supermarketu lub takich, co do których nie wiemy tak naprawdę jaką jakość prezentują. Najczęściej są to produkowane w Chinach gotowce (Manta) i przyjemność ze słuchania ich jest wątpliwa. Najbardziej nasze oczekiwania powinny spełnić kolejno: BOSE, JBL, Harman Kardon, Yamaha, Onkyo, Denon, Sony.

Budujemy kino domowe – jakie kino domowe wybrać?

  • Współcześnie urządzeniem źródłowym, z którego puścimy film będzie Internet, czyli prawdopodobnie telewizor Smart lub inne urządzenie magazynujące.
  • Możemy wyposażyć się w odtwarzacz Blu-Ray. Dzięki temu, kupując płytę Blu-Ray będziemy pewni, że materiał nagrany został w wysokiej jakości.
  • Do tego należy wyposażyć się w głośniki, w im wyższym systemie (zaczynając od 5.1) tym lepiej. Może to być kolejno 5.1, 7.1, 11.2, Dolby Atmos.
  • Do powyższego powinniśmy zakupić procesor AV, który będzie naszą jednostką sterującą całym systemem dźwięku i jest niezbędny do wykorzystania możliwości wszystkich elementów.
  • Niezbędny będzie też wzmacniacz o możliwie najwyższych parametrach. Można też zamiast procesora AV oraz wzmacniacza użyć Amplituner kina domowego jednak celem uzyskania lepszego dźwięku, powinniśmy rozdzielić te urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *