Blat dębowy – wady i zalety. Czy warto w niego inwestować?

Blaty wykonane z drewna potrafią dodać wnętrzu uroku, a nawet je zdecydowanie odmienić. Drewno to szlachetny materiał, który każdemu wnętrzu doda przytulności i ciepła. Jeśli chcesz zadbać o domową atmosferę, będzie świetnym wyborem. Pasuje zarówno do nowoczesnych wnętrz, jak i klasycznych. Dlaczego warto wybrać właśnie blaty drewniane?

Blat dębowy – szlachetny i piękny

Urządzasz kuchnię? Możesz wykonać blat kuchenny kamienny, z konglomeratu, ale także drewniany. Jeśli zastanawiasz się właśnie nad blatem z drewna, do wyboru masz wiele gatunków – może to być między innymi dąb, sosna, buk, ale też różne gatunki egzotyczne. Z rodzimych najczęściej wybierany jest jednak dąb – wytrzymały, solidny, ale też o wysokich walorach estetycznych. Będzie pasował do różnych wnętrz – poznaj jego zalety.

Zalety blatów drewnianych

Drewno to materiał, który prezentuje się bardzo atrakcyjnie, ale ma też wiele innych zalet – jest praktyczne, długowieczne, ekologiczne, uniwersalne, wytrzymałe i może ozdobić różne wnętrza. Pasuje zarówno do mieszkania w stylu nowoczesnym, jak i skandynawskim, boho, loftowym czy luksusowym. Drewno nie wyjdzie z mody – warto zatem zainwestować także w blaty drewniane. Do wyboru jest wiele gatunków drewna.

Jaki blat drewniany wybrać? Gatunek to podstawa

Ważną kwestią przy wyborze blatu jest gatunek drewna, z którego został on wykonany. Do najpopularniejszych polskich gatunków należy dąb, akacja, buk, brzoza i jesion. Dąb ma ciepłą barwę i urozmaicone usłojenie, jaśniejszy jest buk i jesion. Rodzime odmiany wyróżniają się twardością, dość wysoką trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania.

Popularne są też gatunki drewna egzotycznego – są solidniejsze, twardsze, odporniejsze na wodę i wilgoć. Chętnie wybierane są zatem m.in. tek, merbau, hevea, bambus czy palisander. Blaty z drewna to luksusowy akcent w kuchni.

Impregnacja jest konieczna

Blat dębowy, sosnowy, z drewna merbau czy jakikolwiek inny wymaga jednak pielęgnacji i impregnacji. Najpopularniejszymi stosowanymi powszechnie sposobami impregnowania blatów jest: wykończenie twardym woskiem, olejowanie i lakierowanie.

Lakierowane blaty drewniane są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości i odporne na wilgoć, ale nie są zbyt odporne na wysokie temperatury i są podatne na zarysowania. Z kolei olejowanie zapewnia naturalną ochronę drewna ale nie jest tak trwałe jak lakierowanie. Olejowanie należy powtarzać przynajmniej raz na pół roku. Alternatywą dla tych dwóch metod może być wykończenie powierzchni twardym woskiem olejnym, który charakteryzuje się unikalnymi właściwościami:

  • tworzy mikroskopijnie cienką hydrofobową warstwę, która chroni drewno i jest wysoce odporna na zużycie,
  • jest odporna na wodę, soki owocowe, kawę, herbatę, alkohol,
  • nie odbarwia się pod wpływem ciepła (gorąca woda i napoje),
  • jest specjalną mieszkanką olejów, wosków, żywic i pigmentów,
  • nie zawiera rozpuszczalników ( VOC-free / bez LZO – lotnych związków organicznych),
  • jest przyjazna dla środowiska, podczas aplikacji powłoki nie wydziela się szkodliwy ozon,
  • nadaje się do stosowania we wszystkich rodzajach pomieszczeń w tym do użytku komercyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *