Nie jest tajemnicą że z biegiem czasu wygląd elewacji naszego budynku mieszkalnego, użytkowego lub też firmowego ulec może znacznemu pogorszeniu. Winą za ten stan rzeczy obarczyć należy przede wszystkim kapryśne warunki pogodowe, a więc ulewne deszcze oraz saharyjskie słońce, które to mogą uszkadzać warstwę dekoracyjną ścian zewnętrznych, jednakże do winowajców zaliczyć należy także takie czynniki zewnętrzne jak zanieczyszczenia, uszkodzenia mechaniczne, czy w końcu pokrycie elewacji nieodpowiednim rodzajem tynku.
Kiedy przystępujemy do renowacji takiego obiektu, do wyboru mamy ogrom produktów dekoracyjno-użytkowych, jednakże jak wynika z opinii ekspertów, najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po jeden z dwóch wyrobów, a mianowicie – tynki akrylowe lub silikatowo-silikonowe. Pierwszy z produktów legitymuje się ponadprzeciętną wręcz odpornością na działanie wszelkiej maści warunków atmosferycznych, co jest niezwykle istotne szczególne w naszym, polskim klimacie słynącym z ulewnych jesieni oraz mroźnych zim.
Cechą wyróżnikową wyrobów akrylowych jest także niewrażliwość na uszkodzenia mechaniczne, a więc w sytuacji, gdy przechodzeń oprze rower o elewację naszego budynku, zostanie w jej kierunku kopnięta piłka, czy też padnie ona ofiarą innego niefortunnego wypadku, będziemy mogli mieć pewność, że nie ucierpi ona nadmiernie, a sam obiekt w dalszym ciągu prezentować się będzie ponadprzeciętnie korzystnie. Tynki akrylowe są także niejednokrotnie wybierane z uwagi na swoją niewygórowaną cenę, łatwość aplikacji, jak również wysoką wydajność – dość bowiem powiedzieć, że jednym kubełkiem tynku będziemy w stanie pokryć znaczną część ściany frontowej, a więc nawet przy dużych projektach renowacyjnych nie będziemy musieli przeznaczać na zakup materiałów nadmiernych środków.
Jeżeli chodzi o tynki silikatowo-silikonowe, to jedną z ich głównych zalet jest możliwość zabezpieczenia ściany budynku mieszkalnego lub użytkowego przed nadmierną wilgocią, a także przed rozprzestrzenianiem się pleśni i grzybów. Równie istotną kwestią jest łatwość ich oczyszczania, a więc nawet w sytuacji, gdy fasada ulegnie zabrudzeniu, wystarczy wykorzystać myjkę ciśnieniową, aby wszelkie nieprzyjemne dla oka pozostałości smogu, dymu i nieczystości pochodnych usunąć raz na zawsze. Trudno w tym zestawieniu wytypować jednoznacznego faworyta, bowiem obydwa rodzaje tynków charakteryzują się doskonałymi właściwościami, a jednocześnie oferowane są w wysoce korzystnych cenach. Pamiętać jedynie musimy, aby każdorazowo sięgać po produkty zadowalającej jakości, oferowane przez renomowanych producentów, którzy to cieszą się w swojej niszy dobrą estymą. Będzie to gwarancją, że efektem pokrycia elewacji danym rodzajem wyrobu będziemy mogli cieszyć się przez długie lata bez konieczności rewitalizacji poszczególnych ścian raz jeszcze. Przedsięwzięcie to, nawet w przypadku obiektów relatywnie niewielkich jest dość czasochłonne, a więc z pewnością wolelibyśmy uniknąć angażowania się w nie zbyt często!